Z wielkim sukcesem wdrożono na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nowoczesny system transakcyjny Universal Trading Platform (UTP).
Notowania podczas pierwszej sesji na nowym systemie transakcyjnym UTP przebiegły prawidłowo i zgodnie z nowym harmonogramem. Nie miały miejsce zakłócenia podczas otwarcia, trwania sesji jak również jej zamknięcia.
System UTP spełnia najwyższe światowe standardy i rosnące wymagania uczestników rynku. System został stworzony przez NYSE Technologies i jest znany międzynarodowym inwestorom i brokerom z największych światowych rynków. Ta sama platforma funkcjonuje na NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli, jak również na innych giełdach. Wdrożenie systemu stawia warszawską Giełdę w gronie najważniejszych giełd światowych.
W porównaniu z Warsetem, który funkcjonował od 2000 roku, UTP jest znacznie szybszy, bardziej wydajny, skalowalny i ma większą przepustowość. Dzięki temu będzie możliwa obsługa kilkadziesiąt razy większej liczby zleceń w jednostce czasu. Warset pozwalał na obsługę 850 zleceń na sekundę, natomiast UTP - 20 tys. zleceń. Czas odpowiedzi na wysłane zlecenia spadnie poniżej jednej tysięcznej sekundy. Implementacja UTP pozwala na uczestnictwo w polskim rynku kapitałowym nowych kategorii inwestorów - będzie możliwe stosowanie technik handlu algorytmicznego. Na świecie stanowi on już około połowy ogółu obrotów i przewiduje się, że jego udział będzie wzrastał. Zyskają na tym również krajowi Członkowie Giełdy, którzy osiągną wyższe przychody.
- Brak zakłóceń w przebiegu pierwszej sesji jest świadectwem tego, że ponad dwuletnia wspólna praca Giełdy, domów maklerskich oraz wszystkich innych instytucji działających na polskim rynku kapitałowym, przyniosła bardzo dobre efekty. Teraz należy utrzymać wysoką sprawność systemu i skoncentrować wysiłki na biznesowym wykorzystaniu jego możliwości. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt, zarówno po stronie Giełdy, jak i uczestników rynku - powiedział Adam Maciejewski, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Na koniec sesji 15 kwietnia br. na GPW notowane były 1.882 instrumenty, a indeks WIG obejmował 347 spółek. Całkowite obroty akcjami na pierwszej sesji wyniosły 752,8 mln zł, a inwestorzy zawarli w sumie 54 744 transakcji.
Przypomnijmy, że na koniec pierwszej sesji na Warsecie w 2000 roku na GPW notowane były 352 instrumenty finansowe, a w składzie indeksu WIG znajdowało się 121 spółek. Całkowite obroty akcjami wyniosły wówczas 134,4 mln zł.