Związek Maklerów i Doradców
Statut określa podstawowe cele i zadania Związku Maklerów i Doradców, do których należą:
- ochrona interesów Członków Związku,
- kształtowanie zwyczajów obrotu papierami wartościowymi i zasad etyki zawodowej maklerów i doradców,
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych Członków Związku,
- działalność edukacyjna w zakresie funkcjonowania rynku kapitałowego.
Realizację dwóch pierwszych celów ZMiD stara zapewnić poprzez aktywne oddziaływanie na kształt regulacji obowiązujących na polskim rynku kapitałowym. Jest to możliwe dzięki współpracy z Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez udział w pracach w komisjach sejmowych) agendach rządowych (Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Skarbu Państwa, Komisja Nadzoru Finansowego. Przedstawiciele ZMiD uczestniczą w konsultacjach przy wprowadzaniu nowych regulacji, wnoszą uwagi, propozycje zmian. Związek współpracuje również z instytucjami działającymi na rynku kapitałowym (Giełda Papierów Wartościowych, MTS CeTO, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Izba Domów Maklerskich, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, itp.).
W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych Członków oraz działalności edukacyjnej Związek oferuje szeroki wachlarz szkoleń. Oferta ta skierowana jest zarówno do osób, które posiadają licencje bądź są w inny sposób zawodowo związane z rynkiem kapitałowym, jak również do osób, które starają się dopiero zapoznać z nową dla nich tematyką rynku kapitałowego.
Poza podstawowymi funkcjami ZMiD dąży, aby był on czynnikiem integracyjnym dla środowiska maklerów i doradców. Poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez (przede wszystkim Dzień Maklera i Doradcy) usiłuje się umożliwić nawiązanie osobistych kontaktów pomiędzy Członkami Związku.
Ponadto Związek dba o dobre imię maklerów i doradców reagując na wszelkie nieuzasadnione ataki bądź oskarżenia prezentowane w mediach, równocześnie kształtując zasady etyczne tych dwóch zawodów.
Jako dodatkową usługę dla swoich członków Związek prowadzi Bank Ofert Pracy (BOP), co ułatwia kontakt pomiędzy pracodawcami potrzebującymi licencjonowanych maklerów bądź doradców a członkami Związku poszukującymi ofert pracy.
Członkiem Zwyczajnym ZMiD może zostać osoba wpisana na listę maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych, po złożeniu deklaracji członkowskiej.
Członek zwyczajny ma prawo:
-
uczestniczyć w realizacji zadań statutowych i w bieżącej działalności Związku,
-
wybierać i być wybieranym do organów Związku,
-
korzystać z pomocy Związku w zakresie doskonalenia zawodowego,
-
korzystać z ochrony i pomocy prawnej Związku,
-
korzystać ze świadczeń Związku,
-
zwracać się do organów Związku w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu oraz interpretacją zasad etyki zawodowej maklerów i doradców.
Do obowiązków Członka zwyczajnego należy:
-
postępowanie zgodne z postanowieniami statutu i regulaminów,
-
podporządkowanie się uchwałom i postanowieniom władz Związku,
-
przestrzeganie zasad etyki zawodowej,
-
udział w pracach Związku,
-
opłacanie składek i innych należności obowiązujących w Związku.