Widoczne są oznaki ożywienia w polskiej gospodarce. Wzrasta produkcja przemysłowa i zatrudnienie.
W czwartym kwartale 2014 roku Produkt Krajowy Brutto wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) po korekcie wzrósł realnie o 0,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,2% - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Natomiast PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w czwartym kwartale br. o 3,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wzrost PKB w całym 2014 roku wyniósł 3,3%.
Duże znaczenie dla wzrostu gospodarczego odgrywała w ubiegłym roku konsumpcja.
Od początku tego roku niezadowalająca jest sytuacja w budownictwie przemysłowym. Dobra sytuacja jest natomiast w produkcji przemysłowej. Potwierdzają to ostatnie dane dotyczące wskaźnika PMI (Purchasing Managers Index) opracowane przez firmę Markit na zlecenie HSBC, które świadczą ożywieniu w polskim sektorze przemysłowym. W lutym br. wskaźnik ten spadł nieznacznie z 55,2 do 55,1. Tempo wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień było na wysokim poziomie. Natomiast zatrudnienie w sektorze przemysłowym wzrosło w drugim najszybszym tempie w historii badań. Koszty produkcji wzrosły po raz pierwszy od trzech miesięcy, jednak tempo tego wzrostu było niskie. Spadły ceny wyrobów gotowych a liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów wzrosła piąty miesiąc z rzędu.
Luty był kolejnym z rzędu miesiącem pogłębiania się deflacji. Do spadku wskaźnika cen konsumpcyjnych przyczyniły się w szczególności niskie ceny paliw i żywności. Na rynku owoców, warzyw, mięs, ryb, mleka i nabiału występuje obecnie nadpodaż związana w dużej mierze z wprowadzeniem przez Rosję embarga na import wielu towarów żywnościowych. Dzięki temu wzrosła siła nabywcza płac oraz świadczeń emerytalno-rentowych. Lecz deflacja oznacza niższe przychody dla przedsiębiorstw i w dłuższym czasie może być źródłem problemów w gospodarce. W odpowiedzi tendencję spadkową cen Rada Polityki Pieniężnej dokonała w lutym obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych – podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 1,5%. Tym samym zakończony został cykl obniżek stóp procentowych – powiedział prezes NBP, Marek Belka.
W lutym br. wzrosło zatrudnienie w sektorze przemysłowym. Przewiduje się kontynuację tego trendu w kolejnych miesiącach.