Deflacja coraz większa

Pogłębia się trwająca osiem miesięcy deflacja w Polsce. Zwiększa się siła nabywcza naszych wynagrodzeń.

Deflacja to zjawisko w gospodarce odmienne od inflacji. Podczas inflacji ceny rosną a podczas deflacji ceny spadają. W lutym 2015 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,1% niższe niż w miesiącu poprzedzającym. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny odzieży i obuwia. Potaniał też transport. Wzrosły natomiast ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.
W lutym br. ceny żywności pozostały na poziomie notowanym w styczniu. Najbardziej wzrosły ceny warzyw - o 2,3%. Wzrosły ceny cukru (o 1,1%), owoców (o 0,4%) oraz tłuszczów roślinnych (o 0,2%). Lutowe ceny ryb i owoców morza oraz mąki pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Tańszy niż w miesiącu poprzednim był ryż (o 1,0%), tłuszcze zwierzęce (o 0,8%) oraz mięso (o 0,6%). Obniżono ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,6%) oraz artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,5%. Spadły też ceny pieczywa (o 0,1%). Napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,2%. Obniżyły się ceny kawy oraz kakao i czekolady w proszku (po 0,4%), a także herbaty (o 0,2%). Jednak podrożały soki owocowe i warzywne (o 0,4%) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,3%). Wyroby tytoniowe podrożały o 1,1%, a napoje alkoholowe o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dzięki wyprzedaży kolekcji sezonowej spadły ceny obuwia o 2,6%, a odzieży – o 1,7%.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem były niższe w lutym br. o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nie uległy zmianie opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Wzrosły opłaty za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1%). Spadły natomiast opłaty za wywóz śmieci (o 0,1%). Opłaty za najem mieszkania pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Ceny energii obniżono przeciętnie o 0,1%, w tym gazu – o 0,6%, opału – o 0,2%. Wzrosły natomiast ceny energii cieplnej – o 0,2% i elektrycznej – o 0,1%). W lutym br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego spadły o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w styczniu br. o 0,1%. Podrożały usługi lekarskie (o 0,3%), stomatologiczne (o 0,2%), a także wyroby farmaceutyczne (o 0,1%). Nie zmieniły się ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych. Spadły ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego (o 0,2%).
Ceny w zakresie transportu były niższe niż w styczniu br. o 1,0%, co było skutkiem obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu, które potaniały o 2,2% - gaz ciekły o 13,0%, benzyna – o 1,2%, a olej napędowy – o 0,1%. Podrożały jednak usługi transportowe (o 1,2%) i samochody osobowe (o 0,3%).
Nie uległy zmianie opłaty związane z łącznością, przy czym sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,4%.
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lutym br. wzrosły przeciętnie o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ceny usług związanych z kulturą wzrosły o 1,3%. W lutym br. opłaty dotyczące edukacji oraz ceny w restauracjach i hotelach pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu.
Natomiast w porównaniu z lutym 2014 roku wskaźnik CPI spadł o 1,6%. Największy wpływ na ukształtowanie się CPI miały obniżki opłat związanych z transportem (o 11,6%), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 3,7%), oraz odzieży i obuwia (o 5,3%). Wzrosły natomiast ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,8%), a także związanych z łącznością (o 2,4%) oraz rekreacją i kulturą (o 1,9%).