Deflacja w Polsce

Sierpień był drugim miesiącem deflacji. Jest taniej, niż w miesiącu poprzednim i rok wcześniej.

W sierpniu 2014 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w stosunku do lipca o 0,1%.
Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały w tym okresie obniżki cen żywności oraz przeceny odzieży i obuwia. Żywność potaniała w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,8% a najbardziej warzywa (o 13,4%), owoce (o 5,8%), cukier (o 3,5%) i tłuszcze zwierzęce (o 1,1%). Wyprzedaż kolekcji letniej spowodowała spadek cen obuwia o 3,8% a odzieży o 2,3%.
Niewielka inflacja dotyka niektórych towarów i usług. Wzrosły natomiast w sierpniu ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem oraz opłaty związane ze zdrowiem o 0,1%. Nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny w zakresie transportu. Opłaty związane z łącznością wzrosły o 1,3%. Towary i usługi związane z rekreacją i kulturą oraz opłaty związane z edukacją były wyższe o 0,1% w sierpniu niż w poprzednim miesiącu. Sierpniowe ceny w restauracjach i hotelach pozostały na poziomie z poprzedniego miesiąca.
W sierpniu 2014 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego były niższe o 0,3%. Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,1%), odzieży i obuwia (o 5,1%) oraz w zakresie transportu (o 1,5%).
W ciągu 12 miesięcy odnotowano wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 3,8%, związanych z łącznością o 3,9%, a także mieszkaniem - o 0,6%.