Poprawa sytuacji w polskiej gospodarce

Polska gospodarka przyspiesza. Świadczy o tym coraz wyższa dynamika PKB, spadek bezrobocia a także wzrost zatrudnienia, produkcji i sprzedaży detalicznej.

Produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) w I kwartale 2015 r. wzrósł realnie o 1,0% w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku i był wyższy niż przed rokiem o 3,5%. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,6% w porównaniu z I kwartałem 2014 r.
Wzrost popytu krajowego odnotowany w I kwartale 2015 r. w skali roku wyniósł 2,6%, wobec 5,0% w ostatnim kwartale 2014 r. Miał na to wpływ niewielki spadek akumulacji oraz niższy wzrost spożycia ogółem niż w IV kwartale 2014 roku, który wyniósł 3,1% wobec 3,8%. Również o 3,1% wzrosło spożycie w sektorze gospodarstw domowych. W I kwartale br. zanotowano spadek akumulacji o 0,5%. Tempo wzrostu popytu inwestycyjnego było nadal wysokie i wyniosło 11,4%. Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w I kwartale 2015 r. wzrosła realnie o 0,7% natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku była wyższa o 3,3%.
Rada Ecofin podjęła w czerwcu decyzję, która kończy procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Tym samym Polska zredukowała nadmierny deficyt o rok wcześniej niż było to rekomendowane przez Radę. Zakończenie procedury nadmiernego deficytu zwiększy wiarygodność Polski. W przyszłości może to skutkować podwyższeniem ratingu Polski i będzie sprzyjać poprawie wyników gospodarki. W 2014 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce wyniósł 3,2% PKB. Dług sektora osiągnął natomiast 50,1% PKB, znacznie poniżej wartości referencyjnej wynoszącej 60% PKB.
Jak wynika z badań firmy Markit w maju br. ponownie odnotowano poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, jednak ożywienie w gospodarce spowolniło. Wskaźnik HSBC PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł czwarty miesiąc z rzędu i odnotował poziom 52,4 pkt., najniższy od października ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa sygnalizują słabszy wzrost wielkości produkcji, liczby nowych zamówień, eksportu, zatrudnienia i aktywności zakupowej. Koszty produkcji pozostały w maju bez większych zmian w porównaniu do kwietnia.
W dalszym ciągu utrzymuje się deflacja, jednak zmniejszyła się do 0,9%. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa wynosiła w czerwcu br. 1,5%.