Inflacja w kwietniu 2014

W kwietniu ceny nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca. Wskaźnik rocznej inflacji obniżył się do poziomu 0,3%.

W kwietniu 2014 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się – poinformował GUS. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie wzrost cen odzieży i obuwia (o 2,8%), co było spowodowane wprowadzeniem na rynek kolekcji wiosenno-letniej. Spadły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,5%) oraz towarów i usług związanych z łącznością (o 1,5%). Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem a także opłaty za użytkowanie mieszkania utrzymały się na poziomie z poprzedniego miesiąca. W kwietniu br. koszty związane ze zdrowiem były średnio na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. O 0,1% spadły ceny transportu. Opłaty związane z łącznością spadły w kwietniu o 1,5%. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,7%, a usługi telekomunikacyjne (o 1,5%). O 0,3% wzrosły ceny w zakresie rekreacji i kultury. W kwietniu opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
Ceny w restauracjach i hotelach były wzrosły o 0,2%. Artykuły higieny osobistej i kosmetyki, ubezpieczenia, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz koszty opieki społecznej  podrożały o 0,1%.
W kwietniu 2014 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wyniósł 0,3% i utrzymał się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miał wzrost opłat związanych z mieszkaniem (o 1,7%), podwyżki cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,9%) oraz żywności (o 0,5%). Spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 4,4%) oraz opłaty związane z transportem (o 2,1%).

Źródło: Główny Urząd Statystyczny