W październiku inflacja nieoczekiwanie spadła. Wzrosty cen są hamowane przez niski popyt na rynku wewnętrznym.
Jak poinformował GUS, w październiku 2013 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% wobec poprzedniego miesiąca. Największy wpływ na październikowy wskaźnik CPI miały wyższe ceny odzieży i obuwia, podwyżki opłat związanych z łącznością i wzrost cen towarów i usług w zakresie mieszkania.
Ceny żywności wzrosły o 1,0%. Wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, iż w październiku wrosły ceny obuwia (o 5,2%) oraz odzieży (o 2,8%). Ceny w zakresie transportu były niższe niż we wrześniu br. o 1,0%. Opłaty związane z łącznością wzrosły w październiku o 2,8%. Środki do higieny osobistej podrożały o 1,1%. Obniżyły się natomiast ceny w zakresie transportu, rekreacji i kultury oraz żywności.
Wskaźnik rocznej inflacji odnotowany w październiku (CPI) wyniósł 0,8% i był on poniżej dolnej granicy odchyleń celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).
Największy wpływ na wartość rocznej inflacji miał wzrost cen żywności (o 2,2%), opłat związanych z mieszkaniem (o 1,8%), wzrost cen w zakresie rekreacji i kultury (o 4,1%) i wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6%). Obniżeniu w okresie 12 miesięcy uległy natomiast opłaty związane z łącznością (o 7,2%), ceny odzieży i obuwia (o 4,8%) oraz w zakresie transportu (o 2,3%).