Problemy mieszkaniowe, z jakimi borykają się Polacy, szczególnie zakładający rodziny, wymagają daleko idących i skutecznych działań polskiego rządu.
Powstałe kilka lat temu kasy mieszkaniowe nie rozwinęły się w wystarczającym stopniu i dziś już nie funkcjonują. Program Rodzina na swoim zostanie zastąpiony programem Mieszkanie dla Młodych. Jednak realizacja celów mieszkaniowych wymaga sporych nakładów finansowych oraz stałych źródeł dochodów. Ponadto osoba kupująca mieszkanie mocno wiąże się z daną miejscowością. Nie każdy preferuje taki sposób zaspokajania swoich potrzeb lub woli iść tam gdzie jest praca.
W ramach programu Inwestycje Polskie rząd podjął decyzję o utworzeniu Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (FIZ AN), którego celem jest ułatwienie dostępności mieszkań do wynajęcia w największych miastach. Fundusz będzie docelowo dysponować kwotą 5 miliardów złotych. Dzięki stworzeniu warunków zorganizowanego najmu łatwiej będzie przenieść się do miejscowości, gdzie brakuje pracowników z miejscowości, gdzie istnieje wysokie bezrobocie. Pozwala to również na płynny przepływ kwalifikowanych kadr. Program będzie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Fundusz będzie lokować powierzone mu środki w całe budynki lub klatki schodowe gotowe do zasiedlenia. Będzie to więc fundusz utworzony i zarządzany tak, jak inne fundusze nieruchomości. Fundusz będzie inwestować w cale budynki, z mieszkaniami gotowymi do wynajęcia. Mieszkania będą wykończone i odpowiednio wyposażone, gotowe do normalnego użytkowania. Fundusz będzie kupować małe mieszkania, jak kawalerki czy mieszkania z jedną lub dwiema sypialniami.
Fundusz będzie emitować certyfikaty inwestycyjne, które są papierami wartościowymi a obejmować je będzie BGK w zamian za wniesione wkłady. Fundusz inwestycyjny będzie utworzony przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które jest jego organem, zarządza nim i reprezentuje w stosunkach z osobami trzecimi. Podstawą jego działalności będzie ustawa o funduszach inwestycyjnych. Zgodę na utworzenie Funduszu wyda Komisja Nadzoru Finansowego, której zadaniem będzie sprawowanie stały nadzór nad jego działalnością. Zarządzaniem aktywami Funduszu będzie zajmować się specjalnie w tym celu utworzona spółka. Jej przedmiotem działalności będzie realizacja inwestycji oraz podpisywanie umów z najemcami.
Dochodami Funduszu będą czynsze uzyskane z wynajmu oraz sprzedaż nieruchomości.
Dotychczas nie było jednolitych zasad wynajmu mieszkań, niejednokrotnie dochodziło do nadużyć z obu stron. Nieprecyzyjne umowy lub ich brak tworzyły warunki do nadużyć, także podatkowych. Planowany system będzie posiadał wiele zalet, bowiem będzie przejrzysty i działający zgodnie z prawem. Treści umów mają być zunifikowane i chroniące wynajmującego i najemcy. Stawki czynszu będą podlegały okresowym weryfikacjom.
Dla prawidłowego funkcjonowania rynku mieszkaniowego potrzebna jest zróżnicowana jego struktura, bowiem tylko wtedy można zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Planowany Fundusz powinien spełnić pokładane w nim nadzieje.