Złoto w medycynie

Od Starożytności złoto jest stosowane w lecznictwie, o czym pisali Arystoteles i Paracelsus. Złoto regeneruje, odbudowuje i równoważy siły witalne w organizmie.

Złoto leczy

W medycynie wykorzystuje się złoto zawarte w różnych preparatach. Najbardziej popularnym preparatem jest złoto koloidalne. W jego skład wchodzą mikroskopijne cząsteczki czystego metalicznego złota. Jest on stosowany w leczeniu białaczek i innych nowotworów. Stanowi naturalny środek uzupełniający dietę i wspomagający funkcje organizmu. Złoto zapobiega arytmii serca i poprawia krążenie krwi, działa korzystnie na gruczoły u układ nerwowy, normalizuje temperaturę ciała. Pobudza do pracy organy wewnętrzne, wspomaga trawienie, podnosi witalność i przyczynia się do długowieczności. Poprzez terapię złotem wzmacnia się układ odpornościowy, zanikają infekcje i zapalenia. W medycynie znany jest pozytywny wpływ związków chemicznych złota przy leczeniu reumatyzmu. Złoto poprawia pamięć, koncentrację, refleks i nastrój.
Stosowane w leczeniu chorób zakaźnych, łuszczycy, bielactwa, cukrzycy, kolagenozy, dusznicy, padaczki i nowotworów.
Naukowcy z Uniwersytetu Missouri połączyli wyciąg z zielonej herbaty z nanocząsteczkami radioaktywnego złota. Tak stworzony preparat pozwala na redukcję komórek raka prostaty dzięki temu, że substancja lecznicza zawarta w zielonej herbacie jest dostarczana bezpośrednio do komórek. Złoto od wieków jest wykorzystywane w domowym leczeniu ropnego zapalenia gruczołu powieki - jęczmienia.
Złoto ma korzystny wpływ na układ pokarmowy i krążenie krwi. Terapia złotem może przynieść pomoc podczas wypadania włosów, w leczeniu ropni, liszajów, kataru, stanów zapalnych oczu i wątroby. Złoto, podobnie jak srebro, miedź czy cynk działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
Złoto ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Korony porcelanowe na złocie zmniejszają ryzyko próchnicy i infekcji wokół uzupełnień. Zalecane są dla osób uczulonych na metale nieszlachetne. W 2013 roku dentyści na całym świecie zużyli 37,2 tony złota.

Medycyna estetyczna

W medycynie estetycznej złoto stosowane jest od lat jako czynnik regenerujący i odmładzający. Cząstki złota wspomagają procesy odnowy skóry, działając na włókna kolagenowe w skórze i zmniejszając zmarszczki.
Królowa Kleopatra zakładała na noc złotą maskę, która zapewniała jej piękną cerę. Dziś w wielu SPA stosuje się podobne zabiegi z wykorzystaniem 24-karatowego złota. Dzięki temu skóra staje się jędrna, wzmocniona, następuje jej oczyszczenie, znikają zmarszczki i przebarwienia, likwidowane są wolne rodniki powodujące starzenie.
Coraz większą popularność zyskują zabiegi liftingu skóry za pomocą implantów w postaci złotych nici. Wprowadzone w skórę twarzy powodują wzrost poziomu kolagenu i elastyny. Wokół złota tworzą się młode komórki, które przyspieszają procesy metaboliczne. Powstają przy tym nowe naczynia krwionośne, co powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie skóry.
Goldwasser – najsłynniejszy gdański trunek produkowany od XVI wieku zawiera w drobne płatki złota. Spożycie zawartej w butelce alkoholu ilości złota nie jest szkodliwe ale wręcz pożyteczne dla zdrowia.