Styczeń był siódmym z kolei miesiącem deflacji w Polsce. Ceny utrzymały się na poziomie niższym niż w poprzednim miesiącu i rok wcześniej.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w styczniu 2015 roku wyższe o 0,7% wobec poprzedniego miesiąca. Podrożały warzywa i owoce, mąka pszenna, ryby i owoce morza, tłuszcze roślinne, ryż, makarony i produkty makaronowe, a także artykuły mleczne, sery i jaja. W styczniu niższe niż w poprzednim miesiącu były ceny cukru, masła, mięsa wieprzowego oraz drobiowego. Ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w grudniu ubiegłego roku.
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 0,1%. Natomiast odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,6%).
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,3%. Zwiększyły się koszty użytkowania mieszkania lub domu i nośniki energii a także opłaty za usługi kanalizacyjne, zaopatrywanie w wodę oraz wywóz śmieci. Podwyższono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny energii elektrycznej i cieplnej, a potaniał gaz i opał. Wzrosły ceny za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.
W styczniu br. wzrosły o 0,6% opłaty dotyczące towarów i usług związane z ochroną zdrowia. Potaniały wobec grudnia usługi związane z transportem o 4,4%. Obniżono ceny paliw do prywatnych środków transportu, usług transportowych. Styczniowe ceny samochodów osobowych pozostały przeciętnie na poziomie z miesiąca poprzedzającego.
Nie zmieniły się w tym okresie opłaty związane z łącznością. Podrożały usługi pocztowe. Obniżono natomiast ceny sprzętu telekomunikacyjnego.
Wzrosły ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Więcej niż w grudniu ub. roku należało płacić za gazety i czasopisma. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.
W styczniu br. wzrosły opłaty związane z edukacją. Również wyższe były ceny w zakresie restauracji i hoteli. Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Wzrosły ceny artykułów do higieny osobistej i kosmetyków, ubezpieczeń, a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.
Natomiast w porównaniu ze styczniem 2014 roku wskaźnik CPI spadł o 1,3%. Najwięcej, bo o 9,7% obniżono w tym okresie ceny transportu. Odzież i obuwie były w styczniu br. roku tańsze o 5,0% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 2,5%.
Źródło danych: GUS