NewConnect jest to zorganizowany rynek obrotu papierami wartościowymi średnich i małych spółek, dający im szansę na rozwój i promocję marki.
Czym jest NewConnect?
NewConnect to alternatywny rynek akcji organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., funkcjonujący w systemie notowań ciągłych, średnich i małych spółek, które dopiero rozwijają się i nie spełniają wymogów stawianych przez główny rynek giełdowy. Stanowi on alternatywę dla rynku Giełdy Papierów Wartościowych oraz Catalyst. Nie jest on rynkiem regulowanym. Obowiązują tu łagodniejsze i prostsze reguły wejścia. Rynek ten ma stanowić przedsionek dla wielu nowych i prężnych firm, które potrzebują pozyskać kapitał, aby zrealizować swoje śmiałe plany biznesowe. Rynek NewConnect oferuje szansę na rozwój. Nie jest to rynek dla dużych spółek.
Jak działa rynek NewConnect?
NewConnect, jako rynek obrotu prowadzony przez GPW działa jak katalizator na rzecz rozwoju młodych firm. Inwestorzy mają możliwość zawierania transakcji dotyczących akcji małych spółek, prawami poboru i prawami do akcji a także akcje spółek zagranicznych. Na NewConnect nie ma notowanych dużych spółek, jak na GPW. W wyniku uruchomienia NewConnect wiele małych spółek weszło na ścieżkę szybkiego rozwoju. Na rynku NewConnect obowiązują regulacje dotyczące alternatywnego systemu obrotu.
Dopuszczenie do obrotu instrumentów finansowych
Do obrotu na rynku wtórnym NewConnect, mogą być dopuszczone instrumenty finansowe emitenta, jeżeli:
-
posiada on status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej,
-
został sporządzony i zatwierdzony odpowiedni dokument informacyjny dotyczący wprowadzanych papierów wartościowych,
-
emitent korzysta z pomocy Autoryzowanego Doradcy oraz Animatora Rynku lub Market Makera,
-
w stosunku do Emitenta nie toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne a instrumenty finansowe zostały zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych,
-
akcje wprowadzanych spółek, których dotyczy wniosek są tożsame w prawach, w szczególności co do prawa do dywidendy i prawa głosu, z innymi instrumentami emitenta wprowadzonymi do alternatywnego systemu obrotu organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i nie mają ograniczonej zbywalności,
-
w stosunku do Emitenta nie toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.
Segmenty rynku NewConnect
Wydzielenie segmentów na rynku NewConnect instrumentów finansowych ma na celu zapewnienie większej transparentności rynku oraz ułatwienie inwestorom identyfikacji spółek pod kątem ich kondycji finansowej i związanego z tym ryzyka finansowego. Analiza składów segmentów daje możliwość zawierania transakcji o ograniczonym poziomie ryzyka.
Segmentacja obejmuje wszystkie spółki notowane na rynku NewConnect, które mogą zostać zakwalifikowane do jednego z niżej wymienionych segmentów: NC Focus, NC Base, NC Alert.
Obowiązki informacyjne emitentów na rynku Newconnect
Emitent jest zobowiązany do sporządzania oraz przekazywania do publicznej wiadomości następujących informacji dotyczących jego sytuacji majątkowej i prawnej. Informacje te mają wpływ na notowania rynku Newconnect.
Raporty bieżące
Informacje o wydarzeniach mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą emitenta lub cenę akcji spółek notowanych na NewConnect. Winny być dostarczane nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od zaistnienia okoliczności lub zdarzenia lub powzięcia o nim informacji przez emitenta.
Raporty okresowe
- Raporty półroczne zawierające wybrane dane finansowe według uznania emitenta (brak obowiązku audytu), także przeliczone na EUR.
- Raporty roczne zawierające wybrane dane finansowe, podstawowe pozycje rocznego sprawozdania finansowego (przeliczone na euro), roczne sprawozdanie finansowe zbadane przez biegłego rewidenta.
Uczestnicy Alternatywnego Systemu Obrotu
Regulamin rynku NewConnect określa zasady i organizację rynku. Obrót akcjami jest prowadzony zgodnie z regulacjami wewnętrznymi oraz ustawą o obrocie instrumentami finansowymi.
Autoryzowani Doradcy
Autoryzowanym Doradcą może zostać firma inwestycyjna lub inny podmiot świadczący usługi związane z obrotem gospodarczym, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne lub audyt finansowy, wpisany na listę Autoryzowanych Doradców prowadzoną przez GPW . Jest on odpowiedzialny za wspieranie spółki w procesie przygotowania do notowań na rynku wtórnym, w tym przy sporządzeniu dokumentu informacyjnego. Doradca winien współpracować ze spółką co najmniej rok od dnia rozpoczęcia notowań. Do podstawowych zadań Autoryzowanego Doradcy w tym okresie należy:
-
badanie, czy sporządzenie dokumentu informacyjnego nastąpiło zgodnie z wymogami określonymi w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu,
-
badanie, czy spełnione zostały warunki wprowadzenia instrumentów finansowych emitenta do obrotu w alternatywnym systemie oraz złożenie odpowiedniego oświadczenia w tym zakresie,
-
wspieranie emitenta w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych,
-
bieżącego doradzania emitentowi w zakresie dotyczącym funkcjonowania jego instrumentów finansowych w Alternatywnym Systemie Obrotu.
Autoryzowany Doradca ponosi odpowiedzialność cywilną wobec emitenta za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków w zakresie określonym w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu oraz w umowie, a także za szkodę wynikłą z powodu zawieszenia notowań papierów wartościowych emitenta z winy Doradcy.
Członkowie rynku GPW
Członkiem Rynku może zostać tylko i wyłącznie podmiot będący Członkiem Giełdy Papierów Wartościowych, uprawniony do zawierania transakcji w Alternatywnym Systemie Obrotu – NewConnect. W szczególności funkcję tą mogą pełnić domy i biura maklerskie.
Animatorzy
Animator rynku jest podmiotem, który zobowiązuje się do utrzymywania płynności i aktywności na rynku New Connect. Jego zadaniem jest składanie zleceń kupna i zleceń sprzedaży akcji spółek notowanych na tym rynku, tak aby zapewnić możliwość zawierania transakcji przez inwestorów. Animator rynku musi spełniać określone warunki i obowiązki, takie jak posiadanie rachunku papierów wartościowych, odpowiedniego kapitału, doświadczenia i wiedzy, a także przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji i przejrzystości rynku.
Market Makerzy
Market Makerem może zostać Członek Rynku lub firma inwestycyjna lub zagraniczną firma inwestycyjna niebędąca Członkiem Rynku, która na mocy umowy z GPW zobowiązała się do składania na rynku kierowanym cenami ofert kupna i sprzedaży akcji. Market Maker niebędący Członkiem Rynku wykonuje czynności za pośrednictwem Członka Rynku uprawnionego do działania na rachunek klienta.
Inwestorzy
NewConnect stoi inwestorami krajowymi. Aby inwestować z zyskiem wymagane jest posiadanie rachunku inwestycyjnego. Jest to raczej rynek inwestorów indywidualnych. Odpowiadają oni za około 80% obrotu. Inwestujący na NewConnect to: indywidualni inwestorzy, instytucje finansowe, fundusze inwestycyjne czy anioły biznesu dokonujący zakupu i sprzedaży papierów wartościowych. Motywacje inwestorów aby składać zlecenia na tym rynku mogą być zróżnicowane. Niektórzy szukają perspektywicznych spółek, które mają potencjał na dynamiczny wzrost i chcą wczesnym etapie zaangażować się w ich rozwój. Inni mogą mieć strategię krótkoterminową i szukać okazji aby kupić akcje spółek, które przyniosą szybki zysk wynikający ze wzrostu notowanych spółek. Kupując akcje inwestor wpiera młodych przedsiębiorców.
Jak kupować akcje spółek na NewConnect?
Transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych na NewConnect są zawierane z wykorzystaniem systemu giełdowego. Notowania odbywają się w dni robocze od poniedziałku do piątku. Notowania akcji małych spółek i średnich spółek na rynku NewConnect:
1. Rynek kierowany zleceniami z udziałem animatora rynku
2. Rynek kierowany cenami z udziałem Market Maketera
Aby mieć możliwość zawierania transakcji należy otworzyć rachunek inwestycyjny w domu lub biurze maklerskim. Składać zlecenia można w czasie sesji. Rodzaje zleceń oraz zasady ich przyjmowania, wyznaczanie kursów, zawieszenie obrotu w przypadku przekroczenia limitu zmian cen, procedury zawierania transakcji równoważenie, upowszechnianie informacji – wszystko to odbywa się analogiczni, jak na rynku regulowanym.
W czasie sesji Market Makerzy wystawiają zlecenia zawierające cenę kupna lub sprzedaży akcji. Inwestorzy akceptujący te ceny dokonują zakupu lub sprzedaży instrumentów finansowych.
Informacje z sesji notowań instrumentów finansowych
NCIndex jest indeksem rynku NewConnect. Obejmuje on wszystkie akcje notowane na NewConnect. Jest indeksem dochodowym. Przy jego obliczaniu są uwzględniane kursy akcji, praw poboru i dywidendy, jakie wypłacają notowane spółki
Bieżące oraz historyczne informacje o notowaniach poszczególnych spółek oraz wartości NCIndex są podawane na stronie internetowej www.newconnect.pl a także poprzez serwisy informacyjne.
Wartość obrotu akcjami wynosi w 2023 roku około 13 mld zł na miesiąc.
FAQ
Q. Jak działa rynek NewConnect?
A. Rynek NewConnect działa w formule alternatywnego systemu obrotu. Są na nim akcje notowane wyemitowane przez dynamiczne spółki, chcące pozyskać kapitał na rozwój.
Q. Jaka jest różnica pomiędzy rynkiem NewConnect a rynkiem regulowanym GPW ?
A. Różnica polega na wymogach kapitałowych wprowadzanych spółek oraz nadzorze. Nadzór nad NewConnect sprawuje GPW a nad Głównym Rynkiem GPW - Komisja Nadzoru Finansowego.
Q. W jakim systemie są kwotowane akcje notowanych spółek na rynku NewConnect?
A. Akcje na rynku wtórnym są kwotowane w systemie notowań ciągłych. Inwestorzy mają możliwość zawierania transakcji dotyczących papierów wartościowych przez całą sesję.
Q. Czy ustawa o obrocie instrumentami finansowymi dotyczy również rynku NewConnect?
Tak, między innymi w zakresie nabywania znacznych pakietów akcji.