Skuteczność w inwestowaniu

To sposób lokowania pieniędzy aby bezpiecznie je pomnożyć. Tanio kupić i drożej sprzedać, przy akceptowalnym ryzyku. Są jednak warunki.

Wojskowa dyscyplina

Aby osiągnąć cel inwestycyjny, czyli stać się giełdowym krezusem, wymagana jest żelazna dyscyplina i konsekwencja działania. To jest nasza szansa na sukces w inwestowaniu. Należy zdefiniować cel, bo od niego będzie zależeć nasza strategia działania. Nie należy ślepo ufać prognozom ekonomistów czy analityków, prawdopodobieństwo trafnej rekomendacji wynosi 1/3.  Niewielu jest ekonomistów na świecie dorobiło się fortuny. Zastanówmy się, czy nie posiadamy wrodzonego instynktu inwestora, o którym nie wiedzieliśmy. Nie wierzmy w ogromne fortuny jakie zarobili nasi znajomi na giełdzie – ludzie mówią zazwyczaj o sukcesach, porażki przemilczając. Nie wolno być chciwym, bowiem takie zachowania już niejednego inwestora zrujnowały.

Plan działania

Zanim powierzymy rynkowi kapitałowemu nasze oszczędności ustalmy najpierw plan działania – horyzont inwestycyjny, rynki, rodzaje instrumentów finansowych, poziom ryzyka, dywersyfikacja. Aby zarobić należy tanio kupić, drogo sprzedawać. To bardzo proste, lecz również trudne zo zrealizowania, bowiem nigdy nie wiemy na pewno, co przyniesie przyszłość.
Bowiem, aby zarobić należy podjąć nie jedną lecz dwie poprawne decyzje. Pierwsza kiedy kupić, czy cena po której kupuję akcje jest adekwatna do wartości spółki, czy nie została wyniesiona w górę w wyniku emocji inwestorów. W okresie hossy, szczególnie w ostatnim jej stadium drożeją akcje zdecydowanej większości spółek. I ten okres jest bardzo niebezpieczny dla nowicjuszy na rynku kapitałowym.
Decyzja o wyjściu z inwestycji winna być podjęta we właściwym czasie. Jeżeli inwestor zachłyśnięty sukcesami będzie starać się „wycisnąć z inwestycji wszystko co możliwe, może przeoczyć moment kiedy na rynku następuje zwrot trendu. Wówczas sprzedaż akcji po zadowalającym kursie może być bardzo trudna lub niemożliwa. A wtedy osiągnięte zyski wyparują, jak kamfora. Nikomu nie udaje się kupować wyłącznie na dołkach i sprzedawać tylko na szczytach.

Trend naszym przyjacielem

Nigdy nie wolno walczyć z trendem, lecz przyłączyć się do niego. Niech trend będzie naszym przyjacielem – oczywiście ten wzrostowy.
Aby osiągnąć pozytywne wyniki inwestycyjne należy na bieżąco śledzić sytuację na giełdzie na której inwestujemy a także dużych giełdach światowych. Musimy też wiedzieć, co dzieje się w gospodarce lokalnej jak też światowej. Również wydarzenia polityczne mogą zachwiać rynkami finansowymi. Skuteczność naszego inwestowania będzie więc zależeć od profesjonalizmu i wiedzy.