REIT, czyli Fundusz Inwestycyjny Nieruchomości, jest to firma, która jest właścicielem lub finansuje dochodowe nieruchomości. Największy rynek takich funduszy znajduje się w Stanach Zjednoczonych.
Wzorowany na tradycyjnych funduszach inwestycyjnych REIT zapewnia inwestorom regularnie strumienie dochodów, dywersyfikację portfela i długoterminowy wzrostu wartości kapitału. REITs zazwyczaj wypłacają całość swoich dochodów w formie dywidend. A udziałowcy płacą podatek dochodowy od tych dywidend.
REIT pozwala każdemu na inwestowanie w portfele nieruchomości dużej skali tak, jak inwestuje się w innych branżach poprzez zakup akcji. Analogicznie jak inwestorzy zarabiają posiadając akcje w innych przedsiębiorstwach, udziałowcy REITs osiągają zyski mając udział w dochodzie wytwarzanym przez inwestycje w nieruchomości - bez ich posiadania lub bezpośredniego finansowania.
Większość REITs jest notowanych na głównych giełdach, ale są też publiczne nienotowane a także prywatne. Dwa główne rodzaje REIT: kapitałowe (Equity REITs) i hipoteczne (Mortgage REITs). REITs kapitałowe generują dochody z wynajmu i ze sprzedaży posiadanych nieruchomości w długim okresie. REITs hipoteczne inwestują nieruchomości lub w papiery wartościowe powiązane z finansowaniem nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych.
Dziś REITs są powiązane z niemal wszystkimi sektorami gospodarki, w tym mieszkalnictwem, szpitalami, hotelami, obiektami przemysłowymi, infrastrukturą, domami opieki społecznej, biurowcami, centrami handlowymi, centrami magazynowymi i akademikami. Nieruchomości należące do REITs znajdują się w każdym stanie i wspierają rocznie miliony miejsc pracy w USA. Amerykańskie REITs stały się wzorem dla REITs na całym świecie i obecnie ponad 30 krajów przyjęło regulacje REITs z USA.
Do REITs kwalifikuje się przedsiębiorstwa, które:
- inwestują co najmniej 75% aktywów w nieruchomości,
- co najmniej 75% dochodu brutto tych przedsiębiorstw pochodzi z czynszów z nieruchomości, odsetek od kredytów hipotecznych finansujących nieruchomości lub sprzedaży nieruchomości,
- płacą udziałowcom każdego roku co najmniej 90% dochodu do opodatkowania w formie dywidendy,
- jest jednostką, która podlega opodatkowaniu jako korporacja,
- jest zarządzane przez zarząd lub powierników,
- posiada co najmniej 100 udziałowców,
- posiada nie więcej niż 50 procent udziałów w posiadaniu co najwyżej pięciu osób.
REITs przynoszą inwestorom szereg korzyści, w tym:
- Dywersyfikacja: W perspektywie długoterminowej, stopy zwrotu z Equity REIT wykazują niewielką korelację ze stopami zwrotu szerokiego rynku akcji.
- Dywidendy: REITs notowane na giełdzie zapewniają stabilne strumienie dochodów dla inwestorów.
- Płynność: REITs notowane na giełdzie można łatwo kupić i sprzedać.
- Wyniki: W długim okresie REITs notowane na giełdzie przynosiły wyższą stopę zwrotu niż indeksy S&P500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Composite.
- Przejrzystość: REITs są notowane na giełdach na takich samych zasadach, jak inne spółki publiczne i podlegają takim samym obowiązkom w zakresie raportowania.