Jak płacić za granicą? Kartą czy gotówką?

Jednym z głównych dylematów podróżujących jest wybór odpowiedniej metody płatności płatności za granicą. Czy lepiej płacić kartą czy gotówką?

Płacenie kartą za granicą

Obecnie można płacić za granicą zwykłą bankową kartą debetową. Najpopularniejszą metodą jest używanie karty płatniczej w terminalach płatniczych lub w sklepach online. Często istnieje także możliwość płatności zbliżeniowej, która jest szybka i wygodna. Warto być świadomym różnych możliwości jakie daje płatność kartą debetową za granicą i dostosować się do lokalnych zwyczajów.

Jak najlepiej płacić za granicą? 

Odpowiedź na to pytanie może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak kraj, w którym się znajdujemy, czy też nasze preferencje i poczucie bezpieczeństwa. Zarówno płatność kartą, jak i gotówką mają swoje zalety i wady o czym trzeba pamiętać będąc na zagranicznych wakacjach. Warto je sobie dokładnie przemyśleć przed podróżą, aby dokonać odpowiedniego wyboru.
Podróżowanie za granicą może być kosztowne, dlatego warto zastanowić się jak możemy mniej płacić za różne usługi i produkty w kraju i za granicą. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie w czasie podróży, takich jak korzystanie z promocji, zwykłych kart rabatowych, czy też zwracanie uwagi na ceny i porównywanie ich. Ważne jest również, aby zawsze sprawdzać, jakie dodatkowe opłaty mogą wynikać z danego sposobu płatności.

Płacenie kartą złotową za granicą

Korzystanie z karty debetowej w złotówkach za granicą może być korzystne, jeśli nasz bank oferuje korzystne warunki wymiany walut i brak opłat za przewalutowanie transakcji. Płatności kartą złotową ulegają przewalutowaniu a kurs wymiany nie jest zazwyczaj opłacalny.  Jednakże, należy pamiętać, że musimy zapłacić kartą w obcej walucie, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami lub niekorzystnym kursie wymiany. Warto więc sprawdzić warunki naszego banku przed podróżą i ocenić, czy korzystanie ze złotówkowej karty debetowej to dla nas dobre rozwiązanie.

Jakimi kartami można płacić za granicą i na co zwracać uwagę?

Posiadanie odpowiedniej karty płatniczej jest kluczowe podczas podróży za granicę. Istnieje wiele różnych rodzajów kart, które są akceptowane na całym świecie. Najpopularniejsza jest spośród kart Visa jest wszędzie honorowana, podobnie jak korzystanie z karty Mastercard. Jednym z popularnych wyborów są karty debetowe, które umożliwiają płatności w różnych walutach. Przy pomocy tych kart możliwa jest wypłata gotówki z bankomatów za granicą. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, czy dana karta jest akceptowana w kraju, do którego się wybieramy. Niektóre miejsca mogą mieć ograniczenia co do akceptowanych rodzajów kart, dlatego warto upewnić się wcześniej. 

Czy warto korzystać z karty kredytowej za granicą

Karta kredytowa jest doskonałym narzędziem finansowym, które warto wykorzystywać w odpowiednich sytuacjach. Po pierwsze, ułatwia ona dokonywanie zakupów online. Nie trzeba podawać numeru konta bankowego, wystarczy wprowadzić dane karty i transakcja jest szybko przeprowadzana. Karta kredytowa jest również wygodna w podróży. Pozwala płacić w różnych krajach bez konieczności wymiany waluty. Ponadto, posiadając kartę kredytową, zyskujemy większe bezpieczeństwo. W razie utraty lub kradzieży za granicą karty można zablokować jej działanie, co chroni nasze pieniądze. 

Jak są rozliczane transakcje za płatność kartą za granicą? 

Podczas dokonywania płatności kartą za granicą, należy liczyć się z pewnymi opłatami i prowizjami. Często banki nakładają opłaty za transakcje zagraniczne, które są rozliczane wg określonej stawki. Dodatkowo, niektóre banki mogą pobierać prowizje za przewalutowanie transakcji, jeśli używamy karty w innej walucie niż nasza domyślna waluta. Dlatego warto wcześniej sprawdzić warunki swojej karty i ewentualne dodatkowe koszty, które mogą się pojawić.

Transakcje kartą za granicą a przewalutowanie transakcji

Przewalutowanie transakcji jest procesem, w którym dokonujemy płatności zagranicznych w jednej walucie, a nasz bank przelicza ją na naszą domyślną walutę po korzystnym kursie wymiany. Przykładowo, jeśli chcemy zapłacić za granicą kartę debetową w euro, a nasza domyślna waluta to złoty, bank automatycznie przelicza kwotę naszej transakcji po korzystnym kursie i obciąża nasze konto w złotych. Dzięki temu możemy płacić na wakacjach unikając dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji.

Czy płacić kartą wielowalutową?

Karta wielowalutowa to kolejne rozwiązanie dla klientów banków posiadających konto walutowe, które umożliwia płatności w różnych walutach bez konieczności przewalutowania. Jest to szczególnie przydatne dla osób podróżujących często lub osiadłych za granicą. W Polsce istnieje wiele banków oferujących takie karty, dlatego warto zapoznać się z rankingiem kart wielowalutowych i wybrać najlepszą opcję dostosowaną do dokonywania transakcji za granicą. Można nimi płacić za granicą kartą do konta w walucie obcej bez prowizji, podobnie jak w Polsce. Wyjeżdżając do rożnych krajów warto skorzystać z karty wielowalutowej.

A może karta walutowa

Jeżeli planujemy wyjazd do jednego kraju wystarczy karta jednowalutowa. Aby skorzystać z karty należy posiadać rachunek walutowy w banku. Aby zasilić rachunek należy wymienić złotówki na walutę w internetowym kantorze bankowym lub stacjonarnym i wpłacić w oddzialeGotówkę można przewalutować wybierając niebankowy kantor internetowy.

Revolut – lider na rynku płatności walutowych

Revolut to firma finansowa, która stała się liderem na rynku płatności w światowych walutach. Dzięki innowacyjnemu podejściu do bankowości i technologii, Revolut umożliwia klientom zarządzanie wirtualną kartą wielowalutową bez prowizji i ukrytych opłat. Platforma oferuje również możliwość wymiany walut po bardzo korzystnych kursach, co przyciąga zarówno indywidualnych klientów, jak i przedsiębiorców z całego świata. Revolut stworzył prostą i intuicyjną aplikację, która umożliwia zarządzanie finansami w jednym miejscu, bez konieczności posiadania konta w banku tradycyjnym. Dzięki temu klienci mają łatwy dostęp do swoich pieniędzy i mogą płacić za zakupy, dokonywać przelewów, przeprowadzać wypłaty z bankomatów za granicą i zarządzać oszczędnościami w kraju i podczas pobytu za granicą bez dodatkowych opłat. Ponoszą jedynie niewielki koszt przewalutowania. 

Od czasu swojego powstania w 2015 roku, zdobyła ogromną popularność dzięki swojej innowacyjnej usłudze umożliwiającej płatności w różnych walutach. 

Aplikacje Google Pay lub Apple Pay

Aplikacje działają na różnych urządzeniach mobilnych i umożliwiają zarządzanie kartami płatniczymi zapisanymi w koncie Google lub Apple. Można korzystać z nich za granicą przy pomocy aplikacji mobilnej, o ile bank lub wydawca karty wspiera tę usługę. Google Pay i Apple Pay umożliwia podłączenie międzynarodowych kart kredytowych i debetowych, jednak konkretny bank lub wydawca musi także obsługiwać te aplikacje. Tego rodzaju usługa pozwala płacić za granicą bez prowizji.

Płacenie gotówką za granicą

Podróże za granicą często wymagają od nas posiadania odpowiedniej ilości waluty w gotówce. Wymiana gotówki w kantorze może okazać się dobrą decyzją. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do kraju mającego inną walutę, czy też korzystasz z euro jako waluty wspólnej, zawsze dobrze jest mieć trochę gotówki przy sobie. Gotówka może się przydać w przypadku awarii kart płatniczych, chwilowego braku dostępu do bankomatu lub np. płatności gotówką za drobne usługi, gdzie nie jest akceptowana karta płatnicza. Warto jednak zaznaczyć, że posiadanie dużej ilości gotówki może wiązać się z pewnymi ryzykami, takimi jak kradzież lub utrata pieniędzy. Dlatego zawsze powinniśmy zachować ostrożność i zaopatrzyć się w odpowiedni sposób.

Czy karta płatnicza za granicą to lepsze rozwiązanie od gotówki?

Dylemat pomiędzy płatnością kartą a gotówką to często powtarzające się pytanie, zwłaszcza w kontekście podróży za granicę. Ostateczny wybór zależy od naszych preferencji, potrzeb oraz od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Należy również uwzględnić, że nie zawsze możliwe jest korzystanie z jednej formy płatności. W niektórych miejscach akceptowane są tylko karty płatnicze, a w innych tylko gotówka. Znaczący może być też koszt przewalutowania. Warto więc być przygotowanym na różne sytuacje i mieć zarówno kartę, jak i trochę gotówki przy sobie.

O czym trzeba pamiętać

Po dokonaniu płatności kartą w walucie obcej, transakcja zostaje rozliczona wg obowiązujących zasad. bank, od którego otrzymaliśmy kartę, przelicza kwotę transakcji na naszą domyślną walutę po aktualnym kursie wymiany plus ewentualne opłaty czy prowizje. Kwota ta zostaje następnie obciążona na naszym rachunku. Należy dążyć aby płacić kartą za granicą bez prowizji. Dlatego ważne jest, aby regularnie analizować zestawienie płatności zagranicznych i sprawdzić wysokość opłat i prowizji aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.