Jaka karta jest najodpowiedniejsza podczas pobytu za granicą?
Wybierając się za granicę najlepiej zabrać ze sobą kartę z wypukłymi numerami, czyli kredytową. Zaletą karty wypukłej jest to, że można jej użyć praktycznie wszędzie, np. prosząc o autoryzację głosową lub dokonać płatności poprzez imprinter. Pozwalają one korzystać z wypożyczalni, rezerwować hotele lub bilety lotnicze.
Karta płaska funkcjonuje poprawnie w większości bankomatów, jednak nie wszędzie. W mniejszych miejscowościach terminale mogą nie akceptować płaskiej karty. Problem z dostępem do gotówki lub brak możliwości dokonania zapłaty może zepsuć nam pobyt wakacyjny lub narazić na poważne problemy w obcym kraju. Praktycznie zabrać więc więcej niż jedną kartę, najlepiej z dwóch różnych systemów  płatniczych (Visa i EC) i wydane przez różne banki. Przynajmniej jedna z nich winna być wypukła.
Warto wiedzieć, że w krajach Europy (szczególnie w Niemczech) nie wszędzie jmożlna zapłacić kartą Visa (Classic, Electron itp.),  a na innych kontynentach (w tym np. w Stanach Zjednoczonych) będziemy mieli problemy z akceptacją kart EC (MC, Maestro). Pamiętajmy, karta kredytowa winna nam towarzyszyć w zagranicznych wojażach.