Problemy Grecji powodują wzrost popytu na złoto w Europie. Stanowi ono dobrą alternatywę dla lokowania oszczędności w sytuacji, kiedy Strefa Euro chwieje się w posadach.
Od kilku lat kryzysy targają krajami z południa Europy. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się dziś Grecja. To powoduje utratę zaufania do wspólnej waluty europejskiej. i zwrot ku aktywom uważanych za bezpieczne, w tym metali szlachetnych. Euro, podobnie jak wszystkie waluty papierowe i elektroniczne, nie jest oparte na niczym innym niż na zaufaniu do instytucji, które je emitują. A to zaufanie szybko wyparowuje. Idealistyczna koncepcja, na której oparto euro okazała się trudna w realizacji ze względu na zróżnicowany poziom rozwoju i zorganizowania poszczególnych krajów wchodzących w skład Strefy Euro. Notowania euro w stosunku do amerykańskiego dolara obniżyły się w ciągu ostatnich piętnastu miesięcy o 18%. Złoto pełni również funkcję waluty, jednak może być w każdej chwili wymienione na dowolną walutę, dobra materialne czy usługi niezbędne dla egzystencji w trudnych czasach.
W ostatnich miesiącach grecki kryzys wszedł w nową fazę - Hellada, stanęła na progu bankructwa. Po wprowadzonych przez rząd w Atenach ograniczeniach w przepływie kapitału ludzie poszukują „bezpiecznej przystani" dla swoich aktywów. Banki greckie nie tylko ograniczyły wypłaty depozytów lecz również wstrzymały sprzedaż złotych monet i sztabek a negocjacje z „trojką" o dalszym kredytowaniu bankruta nie przynoszą rozwiązania problemu.
W czerwcu br. popyt detaliczny na złote monety był dwukrotnie większy od średniej z poprzednich pięciu miesięcy – powiedział przedstawiciel brytyjskiej mennicy UK Royal Mint. Sklep internetowy CoinInvest.com odnotował rekordową sprzedaż pod koniec czerwca, osiągając najwyższe obroty od kryzysu bankowego na Cyprze z 2013 roku, a był on napędzany przez kupujących głównie z Niemiec, Francji i Grecji.
"Większość złotych monet sprzedaliśmy. Gdy ludzie dowiedzieli się, że greckie banki będą zamknięte postanowili lokować więcej pieniędzy w złocie" – powiedział Daniel Marburger, dyrektor CoinInvest.com z Frankfurtu.
Sklep GoldCore Ltd. również odnotował wyższy popyt na złoto. Dynamicznie wzrosła sprzedaż złota w Wielkiej Brytanii i Irlandii a amerykańska mennica US Mint sprzedała w czerwcu 61,5 tys. uncji złota pod postacią monet American Eagle. Jest to najlepszy wynik sprzedaży od stycznia.
Jak poinformował serwis informacyjny Bloomberg coraz więcej ludzi woli przechowywać posiadane złoto poza Strefą Euro, najczęściej wybierając Szwajcarię. Jak widać kraje Eurolandu, niemogące poradzić sobie z nękającymi je kryzysami, nie są już postrzegane, jako miejsce godne zaufania.
Grecy widząc niepewność systemu bankowego boją się trzymać pieniądze w bankach. Nie wiadomo też, czy część ich oszczędności nie zostanie skonfiskowana, jak to miało miejsce na Cyprze. Tymczasem złoto znajdujące się naszym posiadaniu nie podlega kontroli finansowej i można je łatwo spieniężyć na każdym rynku. To sposób na uratowanie części majątku przed zębem kryzysu i ingerencją rządzących.