ELIXIR

Jan Mazurek, Ekspert Grupy Goldenmark włącz . Opublikowano w Globalna

Zlecając przelew bankowy nie zastanawiamy się, w jaką drogą trafią pieniądze na konto odbiorcy. Najważniejsze jest aby dotarły one bezpiecznie i szybko.

Realizacja płatności bankowych osób indywidualnych i firm, jak również samych banków jest prowadzona przez elektroniczny system rozliczeń międzybankowych ELIXIR prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA (KIR). Umożliwia on rozliczanie płatności detalicznych denominowanych w złotych, takich jak polecenie przelewu, wpłaty gotówkowe, polecenie zapłaty, płatności do ZUS i urzędu skarbowego, Gospodarcze Obciążenia Bezpośrednie a także realizację czeków i zwrotów. System ten jest jednym z najważniejszych elementów polskiego systemu płatniczego.
KIR dokonuje rozliczeń w systemie ELIXIR od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Każdego dnia rozliczeniowego odbywają się 3 sesje: poranna (I), popołudniowa (II) wieczorna (III) - zakończone rozrachunkiem w systemie Narodowego Banku Polskiego SORBNET2.
W ostatnim dniu rozliczeniowym w roku, sesji trzeciej nie przeprowadza się. Termin zaksięgowania na koncie odbiorcy zależy od umowy rachunku zawartej z bankiem.

Dla realizacji płatności natychmiastowych służy system ExpressELIXIR. Sposób zlecania takiego przelewu jest taki sam jak przelewu standardowego.
Nie jest wymagane instalowanie dodatkowej aplikacji ani rejestracja. Jedynym warunkiem jest dostępność usługi w banku nadawcy i banku odbiorcy.
Przelew taki można zlecić w oddziale banku, przez internet (bez dodatkowych rejestracji, wybierając odpowiednią opcję) lub na numer telefonu między użytkownikami systemu BLIK. Po zaakceptowaniu transakcji pieniądze trafiają do odbiorcy w ciągu kilku sekund.

Przelewy zagraniczne są realizowane przez system EuroELIXIR. Umożliwia on realizację transakcji międzybankowych ze wszystkimi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz krajami zrzeszonymi w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (European Free Trade Association), do którego należą Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Monako i San Marino.
W systemie EuroELIXIR rozliczenia i rozrachunek zleceń płatniczych denominowanych w euro dokonywany jest od poniedziałku do piątku w ramach czterech sesji rozliczeniowych dziennie, w dniach operacyjnych i godzinach, w których funkcjonuje system TARGET2 (tj. z wyłączeniem dni: Nowy Rok, Wielki Piątek, Wielkanoc, Święto Pracy, Boże Narodzenie). Realizacja przelewu w euro, kiedy płatnik i odbiorca zlecenia posiadają rachunki w bankach w różnych krajach europejskich, jest możliwa nawet w ramach jednego dnia roboczego.