Podatek VAT od obrotu srebrem

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Inwestycje alternatywne

Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, obrót srebrem jest obciążony podatkiem VAT. Stawki tego podatku różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami, co ma wpływ na ceny srebrnych sztabek i monet znajdujących się w handlu detalicznym.

W Polsce stawki podatku VAT należą do najwyższych w Europie, stąd wielu inwestujących  w srebro chętnie kupowało je tam, gdzie obciążenie fiskalne było mniejsze. I nie trzeba było szukać daleko – w Niemczech stawka VAT na srebro wynosiła tylko 7 proc. Przy zakupach większej ilości srebra po uwzględnieniu kosztów wymiany walutowej i wydatków związanych z wyjazdem mogło opłacać się kupić srebro za Odrą. Do Niemiec przyjeżdżali więc inwestorzy nie tylko z Polski ale także z innych krajów. Jednak dobre czasy minęły, gdyż taka sytuacja nie była do zaakceptowania przez Komisję Europejską. Od początku 2014 roku w Niemczech stawka VAT na srebro została podwyższona do 19 proc. W praktyce oznacza to wzrost ceny monety jednouncjowej o około 2 euro. Obecnie najniższy podatek VAT jest w Luksemburgu a najwyższy w Danii. Transakcje sprzedaży srebra w Polsce są obłożone podatkiem VAT w wysokości - 23 proc. To tylko 4 punkty procentowe wyżej niż w Niemczech. Nie ma więc obecnie sensu ekonomicznego wyjazd po srebro za Odrę. 
Czy w związku z tym polskie firmy sprzedające srebro dokonają podwyżki oferowanych monet i sztabek? Takiej podwyżki nie planuje Mennica Wrocławska, wiodący dystrybutor  złotych i srebrnych monet i sztabek. Wręcz przeciwnie – postanowiono o zmniejszeniu marży dystrybucyjnej i w konsekwencji o obniżce cen oferowanego srebra. Na razie zmiany cen dotyczą srebrnych monet, jak Wiedeńscy Filharmonicy i Kanadyjski Liść Klonowy sprzedawanych w większych ilościach, od 20 do 500 sztuk.
Obniżka cen zwiększy konkurencyjność polskiego rynku, co powinno zachęcić ludzi do kupowania srebra w kraju, bez konieczności, niejednokrotnie kosztownego, wyjazdu za granicę. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo transakcji a także transportu. Dystrybutorzy metali szlachetnych w Polsce posiadają zgodę Narodowego Banku Polskiego, który sprawuje stały nadzór nad tego rodzaju działalnością. W razie reklamacji łatwiej dochodzić swoich praw na miejscu niż za granicą. Zakupione srebro można odebrać w jednym z punktów sprzedaży lub otrzymać w przesyłce kurierskiej. Oferowana jest też usługa depozytu na miejscu.
Podatku VAT od obrotu srebrem nie zapłacimy jeszcze w Estonii. Jednak rynek nie znosi próżni, więc estońscy dealerzy srebra podnoszą marże, aby wykorzystać okazję dla osiągnięcia większych zysków dopóki na obrót srebrem nie zostanie tam nałożony VAT zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.
Inwestycje w srebro cieszą się zasłużoną dobrą opinią. Już za kilkadziesiąt złotych można stać się posiadaczem jednouncjowej monety. Kupowanie srebra jest więc tak samą dobrą alternatywą inwestycyjną jak w przypadku złota. W ostatnich latach można było sporo zarobić. Ceny srebra i złota są wysoko ze sobą skorelowane, jednak większą zmiennością charakteryzują się zmiany cen srebra. A to oznacza, że kiedy drożeją oba metale to zazwyczaj większe zyski osiągają posiadacze srebra niż złota. Analogicznie – gdy trend się zmieni większe spadki notowań maja miejsce na srebrze niż na złocie. Stąd optymalnym sposobem inwestowania w metale szlachetne jest podział części kapitału z przeznaczeniem na zakup zarówno srebra jak również złota. Obecnie najkorzystniej, najbezpieczniej i najwygodniej inwestować w te kruszce na polskim rynku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ministerstw finansów