Krugerrand

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Inwestycje alternatywne

Złoty KrugerrandKrugerrand jest najpopularniejszą i najbardziej rozpoznawalną złotą monetą bulionową na świecie. Wykonana z 22-karatowego złota, od blisko pół wieku budzi emocje wśród inwestorów i kolekcjonerów.  

Każdy inwestujący w złoto stawia sobie za punkt honoru aby w jego kolekcji znalazł się złoty Krugerrand. Według szacunków dotychczas na wyprodukowanie Krugerrandów zużyto około 50 mln uncji złota.
Nazwa monety Krugerrand składa się z dwóch członów - "Kruger" i "rand". W pierwszym uhonorowano nazwisko prezydenta niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu - Paula Krugera, za którego panowania pod koniec XIX wieku odkryto w Republice Południowej Afryki ogromne złoża złota. Z kolei „rand” jest nazwą południowoafrykańskiej narodowej waluty. Wizerunek Krugera jest przedstawiony na awersie monety. A na jej rewersie jest gazela springbok, stanowiąca symbol Południowej Afryki, która potrafi biegać z prędkością nawet 80 km/h a ponadto skakać na odległość 10 metrów.
Krugerrand jest wykonany z 22-karatowego złota (próba 91,6%). Domieszka miedzi w stopie zapewnia mu twardość i odporność na zarysowanie i ścieranie. Początkowo produkowano monety jednouncjowe lecz od 1980 roku znajdują się w obiegu także monety o wadze 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji.
Jednouncjowy Krugerrand zawiera jedną uncję (31,1035 g) 24-karatowego złota, zatem jego rzeczywista waga wynosi 1,09 uncji (33,93 grama).  
Krugerrandy nie posiadają nominału, jednak są prawnym środkiem płatniczym w RPA. Ich wartość określa się z uwzględnieniem ilości zawartego w nich czystego złota. Obecnie sprzedawane w Mennicy Wrocławskiej 1-uncjowe Krugerrandy kosztują około 5,1 tys. zł, na co wchodzi wartość kruszcu, koszt wytworzenia i marża handlowa.
Krugerrand jest bity przez południowoafrykańską mennicę Rand Refinery, która należy do największych a jednocześnie najbardziej renomowanych mennic świata. Posiada akredytację londyńskiej giełdy złota LBMA. Uzyskała także certyfikaty „Good Delivery” najważniejszych giełd towarowych. Kupujący Krugerrandy mogą więc mieć pewność, że otrzymują towar najwyższej jakości.
Emisję Krugerranda rozpoczął rząd Apartheidu w 1967 roku aby promować południowoafrykańskie złoto, kiedy Appartheid miał się dobrze a system z Bretton Woods chylił się ku upadkowi. Jednak eksport tej monety do krajów zachodu był niemożliwy z powodu embarga nałożonego na RPA. Po zniesieniu Appartheidu Krugerrandy szybko zdobyły świat.
Rand rafinery produkuje również Krugerrandy o podwyższonej jakości wykonania (proof). Ze względu na krótkie serie są i jakość one cenione przez wytrawnych kolekcjonerów. Ceny takich monet są odpowiednio wyższe, jednak inwestycje w takie unikalne egzemplarze monet  mogą być wysoce opłacalne.
Sukces Złotego Krugerranda stał się wyzwaniem dla innych krajów, które w późniejszych latach rozpoczęły produkcję własnych monet bulionowych, jak m.in. Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy czy Chińska Panda. Cieszą się one również wielkim powodzeniem, jednak żadna z nich nie posiada takiej magii, jak południowoafrykański Krugerrand.