Tracą fundusze hedgingowe Paulsona

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Inwestycje alternatywne

Kryzys mocno uderzył w niektóre funusze. Blisko połowę aktywów straciły fundusze hedgingowe zarządzane przez firmę wybitnego menedżera Johna Paulsona.

Citigroup Inc.’s private bank zdecydował o wycofaniu 410 mln dolarów z funduszy hedgingowych zarządzanych przez Paulson & Co, podała agencja Reuters. Fundusz Advantage Plus poniósł stratę 18 proc. w tym roku. Drugi blixniaczy fundusz Advantage stracił w tym czasie 13 proc. Dla porównania, średnia rentowność rynku funduszy hedgingowych na świecie wyniosła od początku tego roku +2,9 proc., wynika z raportu firmy analitycznej Greenwich Alternative Investments. W ubiegłym roku oba te fundusze te straciły odpowiednio 52 proc. i 36 proc.
Dom maklerski Morgan Stanley również rozważa wycofanie się z inwestycji w ponoszące straty fundusze Paulsona. Później mogą to samo uczynić kolejni niezadowoleni inwestorzy.
Dodajmy, że w pierwszym kwartale br. fundusz emerytalny New Mexico wycofał kwotę 40 mln dolarów z inwestycji w fundusz hedgingowy.
A jeszcze na początku ubiegłego roku fundusze zarządzane przez Paulson & Co. były jednymi z największych w historii i posiadały w aktywach 36 mld dolarów. Obecnie spadły one do 19,5 mld dolarów.
Akcje Citigroup potaniały od 21 sierpnia o 3 proc.