Złoto bije rekordy

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Inwestycje alternatywne

Notowania złota osiągają rekordowe poziomy – po przeliczeniu na euro. Złoto jest również najdroższe przy wycenie w polskiej walucie. Inwestycje złotych w złoto należą do najbardziej zyskownych w dłuższych okresach czasu.
Dziś został pobity kolejny rekord wszechczasów – złoto osiągnęło w południe poziom bliski 926 euro za uncję. Taki wynik to efekt spadku wartości euro, którego notowania kształtują na poziomie 1,28 EURUSD.
Złoto osiągnęło również rekordowo wysoką cenę w naszej walucie. Dziś kosztowało 3787 złotych. Kto zainwestował rok temu złotówki w złoto zyskał 25 proc. A jeżeli uczynił to 3 lata temu – podwoił kapitał. Z kolei 5-letnia inwestycja w ten kruszec dała stopę zwrotu na poziomie 175 proc., dla porównania inwestujący na rynku polskich akcji zyskali w tym czasie około 25 proc.
Złoto zyskuje również przy wycenie w dolarach amerykańskich. W dniu 4 maja br. jego cena sięgnęła 1191 dolarów, dziś w południe cena skoczyła do 1184 dolarów. Niedaleko więc do ubiegłorocznego rekordu wynoszącego 1226,20 dolarów za uncję.
Należy jednak mieć na względzie, że złoto było jeszcze wyżej wyceniane w 1980 roku. Gdyby przeliczyć tamtejsze ceny kruszcu z uwzględnieniem wskaźnika inflacji wówczas uzyskalibyśmy cenę przekraczającą 2 tysiące dolarów. Daleko więc do tamtejszego rekordu, który wynikał z napiętej sytuacji politycznej na świecie. Dziś mamy trudną sytuację ekonomiczną, szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Wzrasta więc prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego na złocie.