Czy konto internetowe jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo konta internetowego zależy od banku. Dziś banki deklarują, że bezpieczeństwo naszych środków oraz transakcji zawieranych za pośrednictwem internetu traktują priorytetowo.

W praktyce może być z tym różnie. Najważniejszym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzania każdej transakcji kodem jednorazowym, umieszczonym na karcie ze zdrapkami, karcie kodów,  tokenie czy otrzymanym poprzez sms-a.
Należy wiedzieć, że bank nigdy nie poprosi klienta o podanie więcej niż jednego kodu naraz. Stąd najlepszym sposobem zabezpieczenia są tokeny, lub hasła sms-owe, bo po prostu nie da się ich podać kilka naraz, dzięki czemu nawet gdybyśmy dali się nabrać na trick złodzieja, to nie będziemy w stanie podać mu tych danych.
Potwierdzania każdej wykonywanej transakcji jest ważne dlatego, że jeśli ktoś pozna nasz identyfikator i hasło mógłby przelać nasze pieniądze na swoje konto. Dzięki potwierdzaniu każdej transakcji, włamywacz może jedynie zobaczyć stan naszego konta inic nie będzie w stanie ukraść.
Przy dokonywaniu transakcji poprzez internet najlepiej korzystać z komputera odpowiednio zabezpieczonego przed wirusami i trojanami, które mogą rozpoznać wpisywany przez nas dane. Po zakończeniu transakcji należy jak najszybciej wylogować się z konta. Niezbędnym środkiem bezpieczeństwa jest odpowiednie zabezpieczenie listy haseł jednorazowych przed dostępem osób trzecich. w przypadku ich zagubienia lub utraty należy ten fakt niezwłocznie zgłosić bankowi, który taką listę zablokuje.
Należy unikać logowania się do własnego konta internetowego w miejscach publicznych, np. kawiarenkach internetowych. Istnieje wiele programów, które pozwalają na rejestrację zapisów dokonywanych poprzez klawiaturę komputera. Dochodzenie swoich praw w takich sytuacjach może być bardzo trudne, szczególnie poza granicami naszego kraju.