Klimat koniunktury w październiku 2013

W miesiącu październiku poprawiły się oceny klimatu koniunktury w przemyśle, natomiast pogorszyły się w budownictwie, handlu hurtowym i większości usług. Trudna sytuacja jest w handlu detalicznym.

Jak poinformował GUS, ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w październiku 2013 roku oceniany był mniej negatywnie niż w poprzednim miesiącu.
Poprawę swej sytuacji sygnalizowało 16% ankietowanych przedsiębiorstw a pogorszenie 17%. W pozostałych przedsiębiorstwach oceny były neutralne. W efekcie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle wyniósł minus 1, wobec minus 2 w poprzednim miesiącu. Bieżący portfel zamówień ogółem oceniany jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, na co mają wpływ mniej negatywne niż we wrześniu opinie dotyczące zarówno krajowego i zagranicznego portfela zamówień.
Bieżąca produkcja wzrasta w niewielkim stopniu. Stan zapasów wyrobów gotowych przekracza poziom uznawany za wystarczający. Należności od kontrahentów wzrastają nieco szybciej niż we wrześniu. Sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie mniej negatywnie niż w poprzednim miesiącu. Jednak przedsiębiorcy spodziewają się jej niewielkiego pogorszenia w najbliższych miesiącach. Większe niż przewidywano we wrześniu mogą być redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w październiku br. wynosi 76%, wobec 75% przed rokiem.
W październiku br. ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany był negatywnie i bardziej pesymistycznie niż miesiąc wcześniej. Poprawę koniunktury sygnalizowało 10% przedsiębiorstw a jej pogorszenie 28%. W pozostałych przedsiębiorstwach nie stwierdza się zmiany sytuacji. Ostatecznie styczniowy wskaźnik ogólnego klimatu w budownictwie wyniósł minus 18 wobec minus 15 we wrześniu.
Bieżące oceny i prognozy dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej negatywne niż miesiąc wcześniej. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu zgłaszają wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane są większe od przewidywanych we wrześniu redukcje zatrudnienia. Przewidywany jest spadek cen robót budowlano-montażowych nieco większy od zapowiadanego w poprzednim miesiącu. Jak wynika z oświadczeń badanych przedsiębiorstw, 20% z nich planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Rok wcześniej takie deklaracje składało 21% przedsiębiorstw.
W październiku wykorzystanie mocy produkcyjnych wśród przedsiębiorstw budowlano-montażowych kształtowało się na poziomie 76%, wobec 75% w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
W październiku br. ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany był tak samo, jak miesiąc wcześniej. Poprawę koniunktury sygnalizowało 18% badanych przedsiębiorstw a pogorszenie 16%. Pozostałe przedsiębiorstwa nie odnotowały zmiany swej sytuacji. W efekcie wskaźnik klimatu koniunktury w handlu hurtowym wyniósł 2.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtował się w październiku br. na poziomie minus 3 wobec minus 2 we wrześniu. Poprawę koniunktury sygnalizowało 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19%. Pozostałe przedsiębiorstwa twierdziły, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W sektorze przedsiębiorstw usługowych w październiku br. widać było też pewną poprawę nastrojów. Oto wyniki badań w poszczególnych sekcjach.
W transporcie i gospodarce magazynowej poprawę koniunktury sygnalizowało 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16%. W pozostałych firmach sytuacja nie uległa zmianie. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury pogorszył się z zera do minus 1.
W sekcji zakwaterowanie i gastronomia poprawę koniunktury sygnalizowało 11% badanych przedsiębiorstw a jej pogorszenie 19%. W efekcie wskaźnik klimatu koniunktury drastycznie spadł z plus 7 we wrześniu do minus 8 w październiku br.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja obniżył się z poziomu 10 we wrześniu do 8 w październiku br. Poprawę koniunktury odnotowano w 17% spośród badanych firm, a jej pogorszenie w 9%.
Najlepsza sytuacja utrzymuje się w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Poprawę koniunktury sygnalizowało w październiku br. 25% badanych firm, a jej pogorszenie 6%. W efekcie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa ukształtował się na poziomie 19, wobec 20 miesiąc wcześniej.