Przełomowy tydzień


Spore wahania eurodolara

Ostatnie dni starego roku oraz pierwsza sesja nowego roku, mimo zmniejszonej płynności na rynku, przyniosły sporą zmienność na parach walutowych. Po części było to spowodowane opublikowanymi danymi makroekonomicznymi. Indeks Chicago PMI pozytywnie zaskoczył inwestorów, gdyż aktualna jego wartość wyniosła 34,1 pkt. (oczekiwano 33 pkt.). Oczywiście nie jest to istotna poprawa, dlatego reakcja rynku na tę wiadomość była nieznaczna.
 

Gorsze nastroje wśród Amerykanów

Większe znaczenie miały dane dotyczące amerykańskich konsumentów. Indeks nastrojów konsumentów spadł w grudniu do poziomu 38 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się odczytu na poziomie 45 pkt. Oznacza to spore pogorszenie postrzegania swojej sytuacji przez Amerykanów, co może mieć bezpośredni wpływ na ich wydatki konsumpcyjne.
Z pracą w USA nieco lepiej
Tuż przed Sylwestrem poznaliśmy ponadto najnowsze dane z rynku pracy. Prognozy analityków ponownie się nie sprawdziły, tylko że tym razem zaskoczenie było bardzo pozytywne, gdyż liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 492 tys. (oczekiwano 575 tys.). Należy jednak pamiętać, że taka poprawa może być jednorazowa ze względu na zwiększenie zatrudnienia tymczasowego na okres świąteczny.
 

Sektory produkcji ponownie gorzej

Z kolei noworoczny piątek upłynął bardzo spokojnie. Poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro, która wyniosła 33,9 pkt. (prognozowano 34,5 pkt.). Ponadto jeszcze tego samego dnia tradycyjnie poznaliśmy wartość odpowiednika indeksu PMI dla Stanów Zjednoczonych. Indeks ISM dla sektora produkcyjnego wyniósł 32,4 pkt. (oczekiwano 35,5 pkt.). Informacje te nie miały jednak większego wpływu na notowania eurodolara.
 
Niewielkie umocnienie dolara
Największe wahania kursu miały miejsce na początku tygodnia. Jednak im bliżej do sylwestrowej nocy tym zmiany były coraz mniejsze. Dodatkowo podczas pierwszej sesji w nowym roku widoczne było zmniejszenie płynności, co sugerowało, że wielu inwestorów powstrzymało się od dokonywania transakcji. Ostatecznie kurs EUR/USD spadł w tym tygodniu w okolice poziomu 1,3950.
 

Złoty nadal bardzo słaby

Ten tydzień nie był udany dla naszej waluty. Szczególnie widoczne to jest na parze USD/PLN, która każdego dnia przesuwała się powoli coraz wyżej, by na koniec tygodnia przetestować poziom 3,00. Natomiast kurs pary EUR/PLN ulegał dużym wahaniom między 4,10 a 4,18, co może oznaczać duże niezdecydowanie inwestorów. Deprecjacji złotego sprzyjały komentarze ze strony członków RPP, którzy sugerowali, że Polsce potrzebne są kolejne obniżki stóp procentowych. Argumentu za obniżkami dodatkowo dostarczyło w piątek ministerstwo finansów, które szacuje, że grudniowa inflacja wyniosła 3,4% r/r.

Dariusz Pilich
FMC Management
www.fmcm.pl