DeepTech Summit, czyli najważniejsze wydarzenie Deep Tech w Polsce, odbył się 15-16.11.2022 r. Jurorzy najbardziej docenili Inoko Vision i jej rozwiązanie NeuroFET do wczesnej diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych.
Co to jest Deep Tech?
Deep Tech Summit to pierwsze tego kalibru polskie wydarzenie poświęcone deep techom, czyli startupom i projektom opartym na pracach B+R lub zaawansowanej technologicznie inżynierii. Dążą one do rozwiązywania największych problemów świata i ludzkości. Cechują je wysoka bariera wejścia na rynek (np. patent), długi czas wdrożenia oraz trudna do odtworzenia koncepcja lub technologia.
Organizator konferencji – Fundacja Polska Innowacyjna – wspiera rozwój takich podmiotów od swojego powstania w 2014 roku. Do tej pory robiła to m.in. za pośrednictwem sieci innowatorów InnoSHARE NETwork. Deep Tech Summit to kolejny krok ku realizacji jej misji stworzenia w Polsce środkowoeuropejskiego hubu deep tech. Uwierzyło w nią ponad 60 partnerów, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania do wydarzenia.
Podczas dwóch dni w CIC Warsaw uczestnicy mogli m.in. odebrać ciekawe lekcje podczas Akademii Inwestora Deep Tech czy prelekcji z serii Deep Tech Academy. Atrakcyjnym punktem programu były również inspirujące wystąpienia w ramach Sceny Międzynarodowego Sukcesu. Jednocześnie takie elementy jak VC Speed Dating, Spotkania 1:1 czy kuluarowy networking ułatwiały obecnym startupowcom, naukowcom, inwestorom i menedżerom nawiązywanie relacji biznesowych.
Swoistym ukoronowaniem konferencji były prezentacje 15 finalistów konkursu dla startupów Deep Tech Rising Stars. Zakwalifikowane zespoły dotarły do tego etapu, pokonując po drodze ponad 100 konkurentów. Walczyły przy tym o bilety na prestiżowy Hello Tomorrow Global Summit w Paryżu oraz inne nagrody partnerów.
Zwycięzców może być tylko…trzech
Złożone z ponad 20 przedstawicieli organizacji partnerskich jury miało do przyznania wyróżnienia w trzech głównych kategoriach. Zdobywca pierwszego miejsca w każdej z nich odebrał wejściówkę na paryski Hello Tomorrow Global Summit.
Za najlepszą prezentację nagrodzono Mediprintic. Startup zaprojektował ortezę ORT Light w technologii druku 3D, która zastępuje opatrunek gipsowy. Produkt jest pięć razy lżejszy od gipsu, całkowicie wodoodporny, błyskawiczny do założenia i posiada system regulacji dla kontroli obrzęku. Opowieść o nim urzekła jurorów dzięki charyzmatycznej project managerce Zofii Dymitrow, która przekonywała na scenie, że dzięki ortezie nie trzeba w przypadku kontuzji rezygnować z wyczekiwanych wakacji na Mauritiusie.
Za projekt z największym potencjałem rynkowym uznano z kolei Nevomo – twórcę technologii MagRail, która pozwala na automatyzację, elektryfikację i cyfryzację istniejących systemów transportu kolejowego. Sposobem firmy na przyśpieszenie tych procesów jest wykorzystanie konceptu ultraszybkiego pojazdu Hyperloop. Docelowo pasażerowie mają zyskać możliwość podróżowania z prędkością nawet 550 km/h.
Największą furorę podczas gali zrobił jednak zwycięski w kategorii „wpływ projektu na rozwiązanie skomplikowanych problemów świata, gospodarki, techniki, technologii lub nauki” startup Inoko Vision. Jego technologia NeuroFET służy wczesnej diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer i inne demencje. Podobne schorzenia są zazwyczaj wykrywane w tak zaawansowanych stadiach, że istniejące leki nie mogą już złagodzić dokonanych zmian. Nic zatem dziwnego, że zarysowana perspektywa zmniejszenia skali tego problemu tak spodobała się jurorom. W efekcie oprócz biletu na Hello Tomorrow Global Summit Inoko Vision otrzymało: wejściówkę na European Innovation Council Summit, europejskie zgłoszenie znaku towarowego i voucher na usługi prawne od Lawmore, audyt komunikacyjny od pro science i szkolenie z pitchowania w języku angielskim od Obslugaczlowieka.pl. CEO obsypanej nagrodami spółki, fizyczka Anna Szkulmowska, nie kryła wzruszenia i niedowierzania. – Pitchowałam dopiero po raz pierwszy – przyznała na scenie.
Na kogo jeszcze czeka Paryż?
Oprócz trzech najlepiej ocenionych projektów do Paryża pojadą także przedstawiciele startupów SeaSoil, MX Labs i cerMAXmet, które wyróżnili kolejno Mecenas Gali Innowatorów firma AstraZeneca, Partner Summitu Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Partner Strategiczny Deep Tech Summit European Innovation Council.
Kierowany przez Michała Cyrankiewicza SeaSoil produkuje biodegradowalne opakowania kosmetyczne z odpadów rolniczych. Jego celem jest zmniejszenie generowanych przez branżę kosmetyczną emisji poprzez upowszechnienie opakowań, które rozłożą się w jakimkolwiek naturalnym środowisku w mniej niż 6 miesięcy. Pomysł spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że jego autorzy otrzymali oprócz biletu do Paryża także zaproszenie na European Innovation Council Summit w Brukseli. Zaoferowano im również mentoring i doradztwo ze strony Warsaw Equity Group oraz warsztaty z pitchowania po angielsku od Obslugaczlowieka.pl.
Z kolei MX Labs rozwija narzędzia umożliwiające wczesną diagnostykę i rozwój medycyny prewencyjnej. Bazują one na opartej na sztucznej inteligencji technologii Shen.AI, wykorzystując przy tym wbudowane w laptopy i smartphony kamerki. Docelowo mają umożliwiać analizę sposobu odżywiania się na podstawie kształtu twarzy i stanu skóry lub wykrycie problemów ze zdrowiem psychicznym poprzez ocenę czyjejś mimiki twarzy. Potencjał rozwiązania odzwierciedla choćby popularność opracowanych przez firmę pilotażowych aplikacji na telefon Heart Monitor Diary czy VitalsCheckUp, którym udało się zgromadzić ponad 150 tys. użytkowników. Docenili go też jurorzy, przyznając MX Labs bilety do Paryża i Brukseli.
Ostatnim startupem, który pojedzie na Hello Tomorrow Global Summit, jest tworzący elementy dla przemysłów lotniczego i kosmicznego cerMAXmet. Tworzącą go trójką młodych naukowców z Poznańskiego Instytutu Technologicznego Sieci Badawczej Łukasiewicz zachwycił się m.in. Jacek Błoński, Partner Zarządzający w funduszu Aper Ventures, który zaproponował im mentoring i doradztwo.
Kogo jeszcze warto obserwować?
Choć pozostałym projektom nie udało się wywalczyć głównej nagrody, niektóre z nich zostały wyróżnione przez partnerów Deep Tech Summit.
Jednym z nich jest Lume Label. Tworzące ją naukowczynie skonstruowały mobilne sortomaty, które proponują postawić w galeriach handlowych oraz na dworcach, stacjach benzynowych i lotniskach. Jak przekonują, rozmieszczenie ich urządzeń w wymienionych obiektach zmniejszy ilość śmieci trafiających na wysypiska i zwiększy procent przetwarzanych odpadów. W ten sposób idea recyklingu stanie się bliższa szerszemu gronu osób. To rozumowanie wyraźnie spodobało się firmie Sygnis i Fundacji Polska Innowacyjna, które przyznały startupowi kolejno drukarkę 3D i sześciomiesięczne członkostwo w sieci innowatorów InnoSHARE NETwork.
Dostrzeżono również kolejne dwie spółki z sektora MedTech: Visual Tech Lab i GlucoActive. Pierwsza z nich zaproponowała system diagnostyki gęstości tkanki kostnej, za co zasłużyła sobie na europejskie zgłoszenie znaku towarowego i voucher na usługi prawne od Lawmore. Z kolei druga zaprezentowała nieinwazyjny glukometr, który mierzy poziom cukru we krwi bez konieczności nakłuwania palców igłą. Rozwiązanie spotkało się z uznaniem Fundacji NANONET. Organizacja zobowiązała się do promowania go w swoich kanałach społecznościowych oraz na wydarzeniu InterNanoPoland.