Sytuacja na rynku deweloperskim

Paweł Grząbka, CEE Property Group włącz . Opublikowano w Makroekonomia

Branże deweloperska mocno odczuła skutki kryzysu finansowego z 2008 roku, jaki rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych. Spadlł liczba oddawanych mieszkań i wydawanych pozwoleń. Później sytuacja wydawała się poprawiać, tylko czy jest już tak dobrze, jak przed kryzysem? Najnowsze dane GUS komentują specjaliści z firmy analizującej rynek nieruchomości CEE Property Group.


Komentarz firmy CEE Property Group do danych Głównego Urzędu Statystycznego o wynikach budownictwa za I-II.2011

Dane GUS za okres dwóch pierwszych miesięcy tego roku pokazały, że powoli budownictwo wraca do stanu sprzed kryzysu. Świadczy o tym ogólna liczba oddanych do użytku mieszkań, w 2011 r. zaledwie o tysiąc niższa niż w 2007. Nadal jednak niższa o blisko 5 tys. lokali w porównaniu ze styczniem-lutym minionego roku. Wciąż branża pozostaje daleko od rekordowego pod względem liczby oddanych lokali w ostatnim roku 2009, kiedy na rynek trafiło blisko 32 tys. mieszkań czy też 2008 r. , w którym na rynek trafiło 25,6 tys. Te rekordowe wielkości to efekt rozpoczętych dwa lata wcześniej inwestycji, w okresie największego boomu kredytowo-zakupowego i znakomitej kondycji całej polskiej gospodarki, rosnącej wówczas w tempie ponad 4 proc. rocznie.
Nie jest niespodzianką wynik gorszy o niemal 30 proc. gorszy od ubiegłorocznego jeśli chodzi o oddane mieszkania przez deweloperów. Jest to efekt katastrofalnego jeśli chodzi o rozpoczynane inwestycje roku 2009. Okresu, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysową paniką banków, brakiem kredytów i olbrzymiej nadpodaży projektów w budowie.
Odbicia rynku deweloperskiego mierzonego liczbą oddawanych mieszkań należy się podziewać w III/IV kwartale 2012 r. Wtedy na rynek spłyną projekty, które właśnie ruszają lub wkrótce wystartują, dzięki powolnemu powrotowi do normalności rynku kredytowego, zwłaszcza hipotecznego.
Dr Paweł Grząbka, Prezes Zarządu CEE Property Group zauważa dodatkowo, że dane za styczeń-luty br. potwierdzają trend zauważalny od kilku lat, systematycznej marginalizacji spółdzielni mieszkaniowych jako “budowniczych” mieszkań. W tym roku, w porównaniu z ubiegłym miał sektor spółdzielczy oddał aż 3-krotnie mniej lokali niż w 2010 r.

Informacje o CEE Property Group www.CEEproperty.pl
CEE Property Group jest liderem na polskim rynku doradztwa w nieruchomości. Prowadzi regularne analizy i badania rynku nieruchomości w Polsce i Europie Środkowej. Współpracuje z instytucjami finansowymi, bankami i deweloperami w obszarze przygotowania i obsługi inwestycji. CEE Property Group współpracuje z inwestorami w obszarze pozyskania kapitałów na realizację inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych.

Kontakt
Dr Paweł Grząbka
Prezes Zarządu
CEE Property Group Sp. z o.o.
Ul. Domaniewska 42, 02-672 Warszawa
tel. (22) 450 260 00, fax (22) 450 26 01, tel. kom. 602 750 500
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.