Złote inwestycje

Magię złota można było poczuć podczas ostatnich otwartych dni zorganizowanych przez Narodowy Bank Polski. Każdy mógł potrzymać w rękach sztabę czystego złota ważącą 400 uncji, czyli 12,5 kg o wartości około 1,23 mln zł. 

Polskie złoto

Polska posiada stosunkowo mało rezerw ulokowanych w złocie - zaledwie 102,9 tony, z których większość jest zdeponowana w skarbcu Banku Anglii. Trudno być obojętnym wobec nieprzemijającej wartości kruszcu,  wielu z nas zastanawia się, jak ulokować oszczędności życia na rynku złota. Jest wiele sposobów inwestowania w złoto. Najprościej kupić złote sztabki lub monety w Mennicy Polskiej, Narodowym Banku Polskim, lub specjalistycznym sklepie. Lokowanie w złoto w formie fizycznej to bardzo praktyczna inwestycja, gdyż możemy mieć je zawsze w zasięgu ręki i dowolnie nim dysponować. Wadą jest to, że musimy zabezpieczyć swój skarb przed rabunkiem lub przewłaszczeniem.
Narodowy Bank Polski sprzedaje monety, sztabki i banknoty kolekcjonerskie. Ich producentem jest Mennica Polska SA. Są one wykonane ze złota proby 900 lub 999,9. Nawiązują one do ważnych wydarzeń historycznych, postaci, wydarzeń sportowych i kulturalnych, osobliwości przyrody. Ich wartość uosabia nie tylko tylko zawarte w nich złoto ale również wartość kolekcjonerską, która rośnie z czasem, bez względu na zmiany ceny złota. Stąd ich ceny na rynku pierwotnym i wtórnym są wyższe niż zawartego w nich złota. Interesująca jest seria sztabek „Poczet Władców Polski”, składająca się z 40 egzemplarzy z wizerunkami władców i królów Polski od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Kultowe monety na świecie

Do najpopularniejszych monet inwestycyjnych (bulionowych) na świecie należą: południowo-afrykański Krugerrand, Australijski Kangur, American Gold Eagle, British Gold Sovereign, Wiener Philharmoniker, chińska Panda, kanadyjski Maple Leaf. Osobliwość stanowi wyprdukowana w australijskiej mennicy Perth Mint seria 11 monet przedstawiających zwierzęta, m.in.: świnię, małpę, węża, a nawet... szczura.  Monety są zazwyczaj wykonane ze złota próby 999 lub 999,9. Wyjątkiem w tym zestawieniu jest Krugerrand i Amerykański Orzeł (próba 916,7). Takie monety są przedmiotem inwestycji, które mają za zadanie zabepieczyć przed skutkami kryzysów, jak inflacja.

Z kolei monety kolekcjonerskie są emitowane w limitowanych nakładach. Stąd nie każdy może wejść w ich posiadanie. Ci, którzy jednak je kupią mogą liczyć na duży zysk.
Monety kolekcjonerskie szykownie zapakowane w eleganckie futerały mogą być wspaniałym wiecznym upominkiem, którego wartość będzie wzrastać przez całe życie. 

Dla koneserów polecane są samorodki złota, tj. małe kawałki złota znalezione w naturalnym środowisku.
Złoto można nabyć również w postaci biżuterii. W tym przypadku na cenę wyrobu ma wpływ robocizna, kamienie ozdobne, marża sprzedawcy, sezon. Stąd inwestowanie w biżuterię nie jest  opłacalne, szczególnie w krótszej perspektywie czasowej. Sprzedaż złotej ozdoby jest możliwa zazwyczaj po cenie złomu.

Wirtualne złoto

Profesjonaliści mogą inwestować na rynku złota kupując i sprzedając wirtualny kruszec poprzez instrumenty pochodne (kontrakty terminowe i opcje) notowane na giełdach towarowych, np. COMEX w Nowym Jorku. Należy dodać, że inwestycje w instrumenty pochodne są wysoce ryzykowne.
W złoto można również inwestować za pośrednictwem certyfikatów złota, które jako papiery wartościowe stanowią tytuł prawny do określonej ilości złota znajdującego się w banku. Możemy je w dowolnym momencie zamienić na złoto w postaci fizycznej lub sprzedać. To wygodna forma nabywania złota, bowiem nie trzeba się martwić o jego przechowanie.
Wysokie ceny złota świadczą o jego ponadczasowej wartości, która nie przeminęła w epoce wyrafinowanych produktów finansowych. Kiedy one zawodzą ludzie powracają do tradycyjnych wartości, a takie niesie w sobie złoto.