Gospodarka w I kwartale 2014

W ostatnim kwartale ubiegłego roku polska gospodarka wyraźnie przyspieszyła. Ekonomiści przewidują, że dobra passa będzie kontynuowana w tym roku. Jest nadzieja na poprawę sytuacji na rynku pracy.

W latach 2008 - 2013  produkt krajowy brutto wzrósł o 20,2%. To najwyższy wskaźnik w Europie za ten okres. Okresie ostatniego kryzysu ekonomicznego tylko Polska nie odnotowała spadku PKB.
W marcu 2014 roku wskaźnik HSBC PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego spadł z 55,9 pkt. do 54,0 pkt. - podał HSBC  na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę Markit. Z przeprowadzonych badań wynika, że nastąpił wolniejszy w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost nowych zamówień. W pierwszym kwartale br. indeks PMI wyniósł średnio 55,1 punktów, co jest najlepszym wynikiem od czwartego kwartału 2010 roku.
W marcu znacząco poprawiła się sytuacja na rynku pracy – wzrosło zatrudnienie i spadła stopa bezrobocia. Przewiduje się, że w następnych miesiącach stopa bezrobocia będzie dalej spadać.
Embargo nałożone przez Rosję na polskie mięso wieprzowe negatywnie odbija się na sytuacji producentów i eksporterów. Skutkiem tego na krajowym rynku odnotowano obniżki cen wieprzowiny i przetworów z niej.
Rozpoczęła się reforma emerytalna. Budzi ona jednak wiele kontrowersji w społeczeństwie i wśród ekonomistów. Przetransferowanie aktywów ulokowanych w obligacjach skarbowych o wartości 153,15 mld PLN z otwartych funduszy emerytalnych na konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poprawiło sytuację sektora finansów publicznych  Polski i według rządu pozwoli na obniżenie relacji zadłużenia do produktu krajowego brutto poniżej poziomu 50%. Od początku kwietnia przez cztery miesiące 16 mln Polaków musi podjąć decyzję, czy oszczędzać na emeryturę jednocześnie w pierwszym i drugim filarze ubezpieczeń społecznych OFE, czy też wyłącznie w ZUS.
Rada Polityki Pieniężnej NBP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa procentowa wynosi 2,5% i została ustalona w lipcu 2013 roku.