Coraz więcej negatywnych informacji
Mnożą się na nowo problemy po 2,5 roku od wybuchu ogromnego kryzysu finansowego. Żadna przyczyna nie została zlikwidowana, stąd swiat będzie targany kryzysami, uważa Mark Mobius z Templetona. Dziś otrzymaliśmy sporą dawkę niepomyślnych wiadomości, o czym piszą analitycy z Home Broker.

Kolejna porcja fatalnych doniesień gospodarczych zrobiła jednak wrażenie na rynkach. Można powiedzieć, że miarka się przebrała. Jeszcze rano kiepskie odczyty wskaźników PMI w Azji i Europie przeszły bez większego echa. Jednak po południu mała liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, jaka przybyła w maju, a przede wszystkim gwałtowne spektakularne załamanie wskaźnika ISM dla przemysłu w USA, doprowadziły do solidnej wyprzedaży ryzykownych aktywów. Na porządku dziennym stawia ona pytanie, czy skoro przez długi czas inwestorzy ignorowali słabe wiadomości gospodarcze, to teraz będziemy mieli skumulowaną reakcję na nie. Taki scenariusz na kolejne wydaje się bardzo prawdopodobny. Wiele w tym względzie wyjaśni się dziś. Jeśli na najważniejszych rynkach, czyli niemieckim, brytyjskim i amerykańskim utrzymają się złe nastroje, a dołączą do tego rynki wschodzące, które w środę nie poddały się tak znaczącej przecenie, to losy koniunktury giełdowej na kolejne dni, a nawet tygodnie będą przesądzone. Potwierdzą się przypuszczenia, że majowa słabość była jedynie wstępem do mocniejszej przeceny.
W początkach dzisiejszego dnia warszawski parkiet wykazuje jednak sporą odporność. WIG traci około 0,5%, co w połączeniu z faktem, że również wczoraj nie poddał się przecenie, jest oznaką siły. Wygląda więc na to, ż dziś ta siła będzie przez większość dnia testowana. Jeśli jednak to sprzedający będą wyraźnie górą, to możemy otrzymać ważny średnioterminowy sygnał o trwalszym pogorszeniu koniunktury.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Reakcja giełd na kolejne słabe dane gospodarcze pokazuje, że do inwestorów dociera pogarszanie się koniunktury gospodarczej, co może utrwalić zniżkową tendencję cen akcji.
Rynek budowlany w USA pozostaje w bardzo słabej kondycji, co szkodzi kondycji całej gospodarki.
Rynek nieruchomości
Pełen obraz rynku budowlanego w Stanach Zjednoczonych kreślą dane o wydatkach związanych z tą sferą. Poznaliśmy właśnie, jak sytuacja wyglądała w kwietniu. Wydatki podniosły się 2. miesiąc z rzędu, tym razem o 0,4% w skali miesiąca po 0,1-proc. wzroście w marcu. Jednak w ujęciu rocznym w dalszym ciągu utrzymuje się znaczący regres. W kwietniu wyniósł 9,3%. Wydatki sektora prywatnego na budownictwo podniosły się o 1,7% w skali miesiąca, w tym wydatki na budownictwo mieszkaniowe o 3,1%. Co ciekawe, powodem wzrostu nie była budowa domów, a ich remonty. Prywatne budownictwo niemieszkaniowe odnotowało wzrost o 0,5%, do czego przyczyniły się wydatki na budowę elektrowni oraz szkół i ośrodków zdrowia.
W kwietniu w Wielkiej Brytanii przyznano najmniej kredytów hipotecznych w tym roku. Było ich 45,17 tys. wobec 47,15 tys. miesiąc wcześniej. Dane stanowiły rozczarowanie, gdyż liczono na 47 tys. nowych kredytów.
Od dewelopera
W sobotę 4 czerwca w godzinach 10-17 Budimex nieruchomości organizuje dni otwarte Osiedla Myśliwska, w biurze sprzedaży na ul. Zwierzynieckiej 29. Inwestycja położona jest na krakowskim Podgórzu przy ul. Myśliwskiej. W pierwszym etapie powstaną dwa pięciopiętrowe budynki, w których znajdą się Mieszkania od jedno do czteropokojowych. Przewidziane metraże to od 32 do 96  m kw. Ceny zamykają się w przedziale  od 4 376 do 5 767 zł/m kw. Do każdego Mieszkania przynależy loggia lub balkon, a do lokali parterowych ogródek. Planowany termin zakończenia inwestycji to I kwartał 2012 roku.

Zespół Analiz
Home Broker