Grecka karuzela nadal się kręci

FMC Management włącz . Opublikowano w Komentarze

Komentarz FMCM z 25.06.2015

Stabilnie przy poziomie 1,12 EUR/USD
Eurodolar oscyluje w okolicach poziomu 1,12 EUR/USD, a chwilami nieco powyżej. To i tak dobry wynik, biorąc pod uwagę, że wczorajsze spotkanie Eurogrupy nie wniosło nic nowego. Zachód odrzucił propozycje Grecji, natomiast Grecja nie przyjęła kontrpropozycji wierzycieli. Rozmowy będą dziś w dalszym ciągu prowadzone – spotkanie ministrów finansów Strefy Euro zacznie się o 13:00.

Jeroen Dijsselbloem, unijny urzędnik kierujący Eurogrupą, twierdzi, że istnieje spora determinacja w kierunku osiągnięcia kompromisu. Oczywiście trudno oczekiwać, by mówił co innego. W każdym razie rozbieżności obu stron sporu dotyczą m.in. takich kwestii jak wysokość podatków. Wierzyciele chcieliby, aby Ateny nie wyłączały niektórych obszarów, np. gastronomii, z zakresu normalnej stawki VAT. Jednocześnie jednak proponują mniejsze niż Ateny podwyżki podatku CIT i nie chcą, by wprowadzono nadzwyczajny, jednorazowy podatek od zysków firm przekraczających kwotę pół miliona euro.

Dziś w kalendarium istotne będzie to, co wydarzy się po południu. O 15:45 Jerome Powell z Fed wypowie się publicznie (ostatnio jego wypowiedź, kilka dni temu, uznano za jastrzębią), równocześnie zaś poznamy wstępny PMI dla usług w USA (za czerwiec). Wcześniej, o 14:30, podane będą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów.

Wstępnie za zakres wahań na dzień dzisiejszy uznajemy obszar 1,1140 – 1,1230, być może 1,1280, przy założeniu, że mówimy tu o godzinach, w czasie których na pewno porozumienia jeszcze nie będzie. Rynek jest dość sceptyczny – jeśli spotkanie zakończy się niepowodzeniem, to spadki nie muszą być jeszcze dramatyczne (być może właśnie do 1,1140-50), ponieważ założenie jest takie, że dotąd zawsze dogadywano się na ostatnią chwilę. Tym niemniej – tych chwil wiele już nie pozostało.

Na złotym
Na USD/PLN jesteśmy przy 3,7210, wykres krótkoterminowo konsoliduje się w tej okolicy, trudno będzie o powrót bardziej na południe, a linia trendu spadkowego, biegnąca od 27 maja, zdaje się być całkiem stracona. Przy 3,7360 można rozpoznać lokalny opór, zaś niższy i mniej trwały około grosz niżej, patrzymy tu na wykres 2h / 1m.

Na EUR/PLN jest ok. 4,17, na razie kurs broni się przed zaznaczaniem szczytów wyższych niż dotychczasowe maksima czerwcowe – w oczekiwaniu na rozwiązanie kwestii greckiej. O 14:00 poznamy wskaźniki koniunktury konsumenckiej wg GUS, ale zazwyczaj w ogóle nie wpływają one bezpośrednio na kurs.

Tomasz Witczak
FMC Management