Komentarz Gold Finance do sesji giełdowej 29.01.2009

Maciej Dyja, Analityk Gold Finance włącz . Opublikowano w Komentarze


Niepewność i oczekiwanie
W czwartek na GPW inwestorzy byli świadkami dalszej huśtawki nastrojów. Dzisiaj indeksy zabarwiły się na czerwono, a handel odbywał się przy znikomych obrotach.
Przebieg sesji nie odbiegał zbytnio od wydarzeń z poprzednich dni. Godziny przedpołudniowe minęły pod znakiem niewielkiej zmienności i braku istotnych impulsów, które nadałby naszemu rynkowi jakikolwiek kierunek. Indeks WIG20 oscylował w okolicy 1600 punktów. Słabo spisywał się sektor paliwowy na czele z akcjami Lotosu i PKN Orlen, taniały także akcje banków (głównie Getinu i PKO BP).
Poranne godziny przyniosły publikację indeksu nastroju w gospodarce ze strefy euro (spadł do najniższego poziomu od 24 lat), który w zasadzie został zignorowany. Istotne dla graczy informacje napłynęły dopiero po południu. Raporty kwartalne spółek okazały się słabsze od oczekiwań. Wyniki poniżej prognoz opublikował Kodak. O stracie sięgającej prawie 6 mld dolarów poinformował koncern GM. Minimalnie lepsze wyniki od oczekiwań podał natomiast koncern 3M (zysk na akcję wyniósł 97 centów).
Ciekawa informacja dotycząca GPW pojawiła się w trakcie dnia. Jak poinformował minister skarbu Aleksander Grad, w pierwszej dekadzie kwietnia możliwe jest porozumienie z rządem Kataru, umożliwiające udział tego państwa w prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.
Kluczowe dla zachowania naszego parkietu oraz innych rynków europejskich okazały się jednak dzisiejsze dane z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku w grudniu spadły o 2,6% (prog. 2,0%), z wyłączeniem środków transportu spadek wyniósł aż 3,6%. Także dane dotyczące ilości bezrobotnych okazały się gorsze od oczekiwań, ich liczba wzrosła w ubiegłym tygodniu do 588 tys. Po rozpoczęciu sesji na Wall Street dodatkowo okazało się, że sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych w grudniu spadła o 14,7%.
Negatywne impulsy z zagranicy odbiły się na zachowaniu GPW pod koniec sesji, indeksy ponownie słabły, a WIG20 zbliżył się do poziomu 1600 punktów, kończąc sesję spadkiem o 1,02%. Indeks mWIG40 stracił 0,41%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 640 mln złotych. Negatywne dane z amerykańskiej gospodarki w perspektywie jutrzejszych informacji o PKB w IV kwartale podziałały negatywnie na graczy, którzy woleli sprzedać akcje przed niepewnymi rozstrzygnięciami, które zapadną w piątek. Jutrzejszy dzień z pewnością upłynie pod znakiem wyczekiwania graczy na popołudniowe doniesienia zza Oceanu, które dopiero wyznaczą kierunek indeksom.

Maciej Dyja
Główny Analityk Gold Finance

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Powiązane artykuły