Dolar utrzymał przewagę nad euro

FMC Management włącz . Opublikowano w Komentarze

 


ISM niespodziewanie w górę

 

Kończący się tydzień nie dostarczył nam zbyt wielu pozytywnych publikacji makro. Wprawdzie indeks ISM dla sektora usług w USA nieoczekiwanie wzrósł do poziomu 40,6 pkt., ale była to jedyna dobra wiadomość. Jeszcze tego samego dnia okazało się, że zarówno : indeks podpisanych umów kupna domów jak i zamówienia na dobra trwałego użytku spadły mocniej od oczekiwań.

 

EBC może obciąć stopy

 

Spadła również inflacja CPI oraz PPI w Strefie Euro i to bardziej niż się tego spodziewano. Dało to inwestorom znak, że Europejski Bank Centralny ma większą możliwość dokonania obniżek stóp procentowych na swoim przyszłotygodniowym posiedzeniu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą w Strefie Euro, a także prognozy na 2009 rok, bardzo prawdopodobne jest, że Jean Claude Trichet zdecyduje się ponownie obniżyć koszt pieniądza.

 

Bezrobocie w USA mocno w górę

 

Najwięcej zamieszania wprowadziła środowa publikacja szacunków firmy ADP dotyczących zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Odczyt wskazywał na spadek zatrudnienia aż o 693 tys., co znacznie przekraczało prognozy ekonomistów. Jak się później okazało szacunki te (nie po raz pierwszy) były mocno przesadzone, gdyż oficjalne dane wskazały na spadek liczby miejsc pracy o 524 tys. Ponadto poznaliśmy aktualną stopę bezrobocia, która w grudniu wyniosła 7,2%, co oznacza mocniejszy wzrost bezrobocia niż sądzono.

 

Dolar wyszedł obronną ręką

 

Z początku tygodnia brakowało ważniejszych publikacji, dlatego eurodolar rozpoczął od spadków. Zwiększająca się podaż waluty europejskiej zepchnęła kurs do poziomu 1,3312. Stąd nastąpiło odbicie, do czego przyczyniły się oczekiwania co do złych danych z amerykańskiego rynku pracy. W efekcie kurs EUR/USD ponownie znalazł się w okolicach poziomu 1,38. Niestety trwało to krótko, gdyż jeszcze w piątek doczekaliśmy się znacznych spadków w rejony 1,35. Czynnikiem stojącym za tymi spadkami mogą być oczekiwania inwestorów co do decyzji EBC w przyszłym tygodniu. Ewentualna obniżka stóp procentowych w Strefie Euro będzie działała osłabiająco na wspólną walutę.

 

Huśtawka na EUR/PLN

 

Ten tydzień to kolejny okres znacznych wahań notowań par złotówkowych. Zarówno USD/PLN jak i EUR/PLN w pewnym momencie przebiły się przez swoje bardzo ważne poziomy wsparcia (odpowiednio 3,00 i 4,00). Jednak dalsze ich losy nie były już tak zbieżne, gdyż mimo czasowego umocnienia złotego kurs pary EUR/PLN powrócił ponad psychologiczną barierę. Z kolei para USD/PLN wzrosła nieco mniej, dzięki czemu pozostajemy pod poziomem 3,00. W tym tygodniu pojawiła się wypowiedź wiceprezesa NBP, którego zdaniem nie ma obecnie potrzeby dokonywania interwencji na rynku walutowym. Jednocześnie pan Koziński nie wykluczył, iż w razie konieczności taka interwencja będzie miała miejsce. Jednak wypowiedź ta nie miała większego wpływu na kursy, gdyż pary złotówkowe pozostawały pod wpływem nastrojów inwestorów zagranicznych.

 

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Powiązane artykuły