Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2014

Nie jest dobra sytuacja w budownictwie przemysłowym. Ten problem dotyka nas od kilku lat. Wiele firm budowlano-montazowych zbankrutowało lub walczy o przetrwanie.

Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2014 roku, obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była o 3,6% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku oraz o 5,4% niższa niż miesiąc wcześniej. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym sierpniowa produkcja budowlano-montażowa była o 1,0% wyższa niż rok wcześniej oraz o 1,8% niższa niż w lipcu.
W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku spadek produkcji odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty związane z budową budynków - o 15,7% i roboty budowlane specjalistyczne - o 14,2%. Wzrost produkcji nastąpił natomiast w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 4,1% oraz w podmiotach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 3,6%.
W porównaniu z lipcem br. największy spadek produkcji odnotowano w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków - o 10,6% oraz budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,1%, natomiast niewielki wzrost dotyczył jednostek wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 0,1%.
W okresie styczeń-sierpień 2014 roku produkcja budowlano-montażowa była o 5,2% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W porównaniu ze średnim poziomem z 2010 roku produkcja budowlano-montażowa w sierpniu br. była wyższa o 3,0%.
Sierpniowe ceny produkcji budowlano-montażowej znajdowały się na poziomie z poprzedniego miesiąca. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku ceny te spadły o 0,6%, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,9%.
Jak podał GUS, we wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie był oceniany bardziej negatywnie niż w sierpniu, jednak mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Formułowane przez przedsiębiorstwa oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w sierpniu. Spodziewany jest nieco większy od oczekiwanego w sierpniu spadek cen robót budowlano-montażowych.