Rynek pracy w maju 2014

Maj był kolejnym miesiącem poprawy na rynku pracy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej dwóch milionów.

Stopa bezrobocia
Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju 2014 r. wyniosła 12,5 proc. i była o 0,5 punktu procentowego niższa niż miesiąc wcześniej - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rok wcześniej stopa bezrobocia wynosiła 13,5%. W porównaniu do kwietnia ubyło 86 tys. bezrobotnych. Od początku tego roku z Powiatowych Urzędów Pracy wyrejestrowanych zostało ponad 260 tys. osób. W efekcie na koniec maja było zarejestrowanych 1 mln 933 tys. bezrobotnych, o 183 tys. mniej osób niż przed rokiem.
Największy wpływ na spadek liczby bezrobotnych miały czynniki sezonowe, tj. rozpoczęcie prac w rolnictwie, budownictwie, turystyce i gastronomii. Ponadto coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy w innych krajach, np. Niemczech, gdzie stopa bezrobocia jest znacznie niższa niż w Polsce. Czynnikiem zmniejszającym bezrobocie są programy aktywizacji zawodowej, na które w tym roku zaplanowano wydać 5 mld PLN.
W maju stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach lecz najwięcej na Warmii i Mazurach - o 1,0 pkt. proc. Najniższa stopa bezrobocia jest w województwie Wielkopolskim i wynosi 8,7 proc.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach
Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, w maju 2014 roku wyniosło 5.514,7 tys. osób i było na takim samym poziomie, jak miesiąc wcześniej oraz o 0,7% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę okres styczeń-maj bieżącego roku wzrost zatrudnienia był o 0,4% wyższy niż w analogicznym okresie 2013 roku.
W maju br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie z wypłatami z zysku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3.878,31 PLN i było o 2,5% niższe niż w poprzedzającym miesiącu ale było o 4,8% wyższe niż rok wcześniej.
Biorąc pod uwagę okres styczeń-maj 2014 roku wzrost wynagrodzeń był o 4,3% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.