Provident na GPW

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Rynek kapitałowy

Na GPW zadebiutowała dziś brytyjska spółka z branży kredytów konsumenckich International Personal Finance plc. Poniżej komunikat GPW.


Spółka IPF, która na warszawskiej giełdzie będzie notowana pod nazwą „Provident”, jest 43. zagranicznym emitentem i 1. zagraniczną spółką, która zadebiutowała na Głównym Rynku GPW w 2013 r. Spółka ta  jest trzecią brytyjską notowaną na warszawskiej giełdzie i przy tym 439. spółką notowaną na głównym parkiecie GPW oraz 3. debiutantem w tym roku.
Po dzisiejszym debiucie na obu rynkach akcji warszawskiej giełdy notowane są 52 zagraniczne spółki (44 na Głównym Rynku oraz 8 na rynku NewConnect) z kilkudziesięciu krajów. Wśród nich najliczniej reprezentowane są spółki z Ukrainy, Czech i Izraela. Notowanie kolejnej zagranicznej spółki jest wynikiem strategii GPW, której celem jest zainteresowanie ofertą warszawskiej giełdy zagranicznych emitentów, w tym również spółek spoza regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
Do obrotu zostało wprowadzonych 249.425.087 akcji IPF o łącznej wartości ponad 5,5 mld PLN. Od 2007 roku notowana jest na giełdzie papierów wartościowych w Londynie (London Stock Exchange). Kurs odniesienia na pierwszej sesji na GPW wyniósł 22,29 zł. International Personal Finance plc jest spółką holdingową międzynarodowej grupy podmiotów udzielających konsumentom krótkoterminowych pożyczek. Grupa prowadzi działalność w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech oraz w Rumunii i Meksyku.
Debiut IPF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to kolejny pozytywny sygnał przed IPO Summit, Warsaw 2013 – międzynarodową konferencją dla inwestorów i spółek poszukujących kapitału, współorganizowaną przez Ministerstwo Skarbu Państwa, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Rynek IPO w regionie i na świecie oraz pozycja krajów Europy Środkowej i Wschodniej na mapie globalnych rynków kapitałowych będą kluczowymi tematami debat podczas tegorocznej konferencji. Za sprawą IPO Summit, Warsaw 2013 do stolicy przyjedzie kilkuset zagranicznych inwestorów zainteresowanych regionem oraz przedstawiciele spółek planujących debiut na warszawskiej giełdzie. Konferencja odbędzie się w dniach 6 – 7 czerwca 2013 roku.